verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Twitter Hackinde İsmi Geçen Şahıs Kripto Para Çalmakla Suçlandı

New York’taki federal savcılar, geçen yılki Twitter hackinde ismi geçen Joseph James O’Conner’ı 784.000 dolarlık bir kripto para hırsızlığına karışmış olmakla suçluyor.

Adalet Bakanlığı tarafından çarşamba günü yapılan açıklamaya göre O’Connor ve iş birlikçileri, 2019 yılında SIM değiştirme yöntemini kullanarak bir kripto para şirketinden (o dönem için) 784.000 dolar değerinde kripto para çalmakla suçlanıyorlar.

Hırsızlar, SIM değiştirme yöntemini hedef aldıkları kişinin telefon numarasını başka bir cihazdan kullanıp, o kişinin hesaplarına erişim sağlamak için kullanıyor.

O’Connor ile iş birlikçilerinin Manhattan merkezli şirketten çaldıkları kripto paraların; 7,456728 adet bitcoin, 407,396074 adet ether, 770,784869 adet bitcoin cash ve 6.363,490509 adet litecoin’den oluştuğu açıklandı. Bunların yazım sırasındaki toplam değeri 4 milyon doları aşıyor.

Çalınan kripto paraların bir kısmı aklanır ve bir kısmı borsalar aracılığıyla bitcoin’e dönüştürülürken, kalan kısmı O’Connor’a ait bir borsa hesabına aktarıldı.

PlugwalkJoe ismiyle de bilinen Birleşik Krallık vatandaşı O’Connor, Twitter’a Temmuz 2020 tarihinde yapılan ve o dönem için 100.000 doları aşan değerde bitcoin’in çalınmasıyla sonuçlanan hack saldırısının sonrasında, 21 Temmuz’da İspanya’da tutuklanmıştı.

Saldırıda hesabı hacklenenler arasında Joe Biden, Barack Obama, Jeff Bezos, Warren Buffett, Bill Gates, Elon Musk ve daha farklı isimler yer aldı.

Saldırıyı düzenleyen ve o dönemde 17 yaşında olan Graham Ivan Clark, üç yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!