verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ukrayna, Kripto Para Borsalarından Rus Yatırımcıların Hesaplarının Engellenmesini Talep Etti

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, tüm büyük kripto para borsalarından Rus kullanıcıların adreslerinin engellenmesini istedi.

26 Şubat tarihinde Rus ve Belaruslu politikacıların kripto hesaplarını ve onlar ile bağlantılı adresleri ifşa edenlerin Ukrayna kripto topluluğunu tarafından ödüllendirileceğini duyuran Fedorov, 27 Şubat tarihinde yaptığı bir gönderide tüm büyük kripto para borsalarından Rus kullanıcılarının adreslerini engellemelerini istedi.

Federov ayrıca paylaşımda;

Sadece Rus ve Belaruslu politikacılarla bağlantılı adresleri dondurmak değil aynı zamanda sıradan kullanıcıları sabote etmek de çok önemli.

ifadelerine yer verdi.

Federov’un bu isteğine kripto topluluğundan yanıtlar gecikmedi. Ukrayna merkezli dijital varlık start-up’ı DMarket, talep doğrultusunda Rus ve Belaruslu kullanıcıların platforma kayıt olmalarını yasakladı ve bu bölgelerden daha önce kayıt yaptıran kullanıcıların hesaplarını dondurarak askıya aldı. Dmarket ayrıca Rus rublesini ödeme seçenekleri arasından kaldırdığını bildirdi.

Kripto para borsası Kraken‘in kurucusu Jesse Powell, Federov’un tweetini retweet ederek yaptığı bir dizi paylaşım ile Rus kullanıcılarının hesaplarını neden donduramayacaklarını açıkladı. Powell, “Bu talebinizi anlıyorum ancak Ukrayna halkına duyduğum derin saygıya rağmen Kraken, Rus kullanıcıların hesaplarını yasal bir zorunluluk olmaksızın donduramaz.” dedi.

Ancak “Ruslar, yakında böyle bir gerekliliğin olabileceğinin farkında olmalıdır” ifadelerine yer veren Powell, gelecekte Rus kullanıcıların hesaplarının dondurulabileceğini ima etti. Powell ayrıca yaptığı paylaşımlarda;

Dünya çapında haksız yere saldıran ve şiddeti kışkırtan ülkelerde yaşayanların finansal hesaplarını gönüllü olarak donduracak olsaydık ilk adım tüm ABD hesaplarını dondurmak olurdu.

açıklamasında bulunarak ABD‘ye bir göndermede bulundu.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ise Ukrayna Başbakan Yardımcısı Federov’un bu talebi üzerine yaptığı açıklamada Rus kullanıcılarının hesaplarını “tek taraflı olarak” dondurmayacağını söyledi. Binance’den bir yetkili CNBC’ye;

Milyonlarca masum kullanıcının hesabını tek taraflı olarak dondurmayacağız. Kripto, dünyadaki insanlar için daha fazla finansal özgürlük sağlamayı amaçlıyor. İnsanların erişimini tek taraflı olarak yasaklamaya karar vermek, kriptonun var olma nedenini alıp götürür.

açıklamalarında bulundu.