Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Uluslararası Regülatör Kripto Paralardan Sonra DeFi’a Yönelik Öneriler Yayınladı!

Küresel menkul kıymet düzenleyicisi IOSCO, yaklaşık 130 yargı bölgesi için kripto para piyasasını denetlemeye yönelik rehberlik sağlamaya devam ediyor.

Dünyanın %95’inden fazlasını düzenleyen Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları Örgütü (IOSCO), 19 Aralık tarihinde 9 adet politika tavsiyesi yayınladı. Kripto para piyasasını düzenlemeye yönelik tavsiyelerinden bir ay sonra merkeziyetsiz finans (DeFi) tavsiyelerine yer verdi. 

IOSCO, şimdiye kadar merkeziyesiz yapıdaki protokollerle mücadele etmekte zorlanırken eylül ayında yayımladığı bir raporda, hükümetlere bu tarz uygulamalarda sorumluluğu ele alması ve düzenlemesine yönelik talimatlar verdi.

Mevcut raporda IOSCO, kripto para piyasasını ve menkul kıymet piyasalarını “aynı risk aynı faaliyet” ölçüsünde düzenlenmesi için teşvik etti. Regülatör kurum ayrıca DeFi ve geleneksel finans piyasaların benzer ekonomik işlevlerini göze alarak böyle bir düzenleyici yol izlediğini belirtti.

Şu anki geleneksel finansa uygulanan kuralların geçerli olmadığı durumlarda bu kuralların değiştirilmesi gerektiğini belirten IOSCO, sorumlu kişilerin nasıl belirleneceği ve yasaların nasıl uygulanacağına yönelik görüşlerine yer verdi.

Raporda bahsedilen sorumlu kişiler, finansal faaliyette yeteri kadar etkisi olan kimseleri içeriyor. IOSCO bu nedenle, merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO) olarak faaliyet göstermenin kişileri sorumluluklardan kurtarmadığını ifade etti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!