verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ünlü Ekonomist: Merkeziyetsizlik Söylemleri Birer Safsata

Ünlü ekonomist Nouriel Roubini, katıldığı bir panelde Bitcoin ve kripto paralara ağır eleştrilerde bulundu. Milken Instute Global Conference’ katılan başarılı ekonomist, merkezi olmayan sistemler üzerine yapılan tüm tartışmaların birer saçmalık olduğunu belirtirken, bir diğer panelist olan ve CIA’de kriptografi için çalışmalar yürüten Bill Bardhydt ise bu sözlerin ardından nereden başlayacağımı bilemiyorum, dedi.

2008 Ekonomik krizinde yaptığı uyanık hamleler ve tahminler ile adından söz ettiren Roubini’yi birçokları Dr. Doom olarak biliyor. Tahminlerini bu sefer de kripto paralar için yapan Roubini, tüm bu ürünlerin herhangi bir değer birimi olmadıklarını ve bu anlamda bir şey içermediklerini belirtirken; aynı zamanda ölçeklenebilme sorunları yaşayan kripto paraların; bu yüzden ödeme metodu olmakta da oldukça zorlandığını ifade etti.

Panele katılan bir diğer isim olan Celcius Network isimli bir de Blockchain girişiminin CEO’su Alex Mashinsky ise kripto paraların büyük bir potansiyeli olduğunu belirtti. Mashinsky, kripto paraların gelecekte bireyleri; büyük finansal kuruluşlara bağlı olma zorunluluğundan kurtacağını söylerken, o esnada araya giren Roubini ise ”Sadece saçmalıyorsun ve uyduruyorsun.” dedi.

Mashinksy ise Dr. Doom’un bu tutumuna ithafen ”Öyleyse neden gidip bir koin alıp bize nasıl işlediğini anlatmıyorsun.” ifadelerini kullandı.

İkili arasında yaşanan hararetli tartışmaya müdahale etme gereği duyan Amerika Birleşik Devletleri Hazine Müsteşarlığı’nda görev yapan Brent McIntosh ise panelistleri sakin olmaya davet ederek: ”Sanırım bu noktada devreye girmeli ve paneli bir düzene sokmalıyım.” ifadelerini kullandı.

Bu arada Bitcoin ve diğer kripto paralara karşı olan olumsuz  tavrı ile de bilinen Roubini, daha önce yaptığı açıklamalarda yasal düzenlemelerin devreye girmesi ile birlikte tüm kripto paraların havasının söneceği ve balonunun patlayacağı iddiasında bulunmuş ve şöyle demişti:

”Çin’in yaptığı gibi kripto para borsalarını yasa dışı ilan eden ülkelerin sayısı arttıkça, yeni düzenlemeler de geldikçe tüm bunlar sona erecek. Bitcoin’in sonu gelecek.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment