Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ünlü Yatırımcıdan ABD Borsalarına Karşı 1,6 Milyar Dolarlık Short: Hangi Hisseler Var?

“The Big Short” filmine konu olan ünlü yatırımcı Michael Burry, bir kez daha risk varlıklarına karşı bahse girerken Bitcoin’in (BTC) akıbeti yatırımcıların merakını uyandırdı.

Michael Burry’nin varlık yönetim şirketi Scion Asset Management 14 Ağustos tarihinde yayınladığı alım satım raporunda, ABD’nin en büyük hisse senedi endekslerinden S&P 500 (SPX) ve Nasdaq’a (NDX) karşı 1,6 milyar dolar değerinde short (kısa) pozisyon alındığını aktardı.

Kısa pozisyon işlemi Invesco’nun QQQ ETF’i (borsa yatırım fonu) ve SPDR S&P 500 ETF’ine karşı gerçekleştirildi. Scion Assets Management, her iki ETF’de de sırasıyla 739 milyon dolar ve 886 milyon dolar değerinde olmak üzere toplamda 1,6 milyar dolarlık satım opsiyonu aldı.

Raporda bunun yanı sıra Çinli e-ticaret platformları Alibaba ve JD.com’a ait hisselerde tasfiyeye gidildiği yer aldı. PacWest, Western Alliance Bancorp, First Republic Bank de satış yapılan hisseler arasında gösterildi. Bunlara karşılık Burry’nin şirketi, RealReal Inc, HanesBrands ve Warner Bros. Discovery hisseleri satın aldığını aktardı.

Put (satım) opsiyonu, bir varlığı belirli bir prim karşılığında önceden anlaşılan tarihte yine önceden anlaşılan bir fiyattan satma hakkını temsil eder. Burry’nin aldığı satış opsiyonlarının portföyde tutulan herhangi bir varlığa karşı risk koruması olarak mı yoksa spekülasyon amacı ile mi tutulduğu bilinmiyor. Ancak yatırımcının geçmişte pek çok defa piyasanın tersine işlem yaptığı biliniyor. Bu nedenle yatırımcılar, Burry’nin ABD risk varlığı piyasasının çökeceğine dair bir düşünce içerisinde olduğunu varsaydı.

Bitcoin de olası bir çöküşten etkilenebilir mi?

Öte yandan ABD risk varlıkları ile arasındaki korelasyon her ne kadar son dönemlerde geçmişe nazaran biraz düşüş yaşamış olsa da Bitcoin de çöküş senaryosunda etkilenebilecek varlıklardan biri olarak yatırımcıların varsayımında yer alıyor.

Bitcoin ile ABD Borsaları arasında yıllardır süregelen korelasyonun olası bir düşüş durumunda net bir şekilde etkileyeceği düşünülüyor.

Burry piyasaların çökeceğini öngörmüş olsa dahi bu senaryonun gerçekleşmeme olasılığı sabit kalıyor. Burry’nin başarılı tahminleri kadar başarısız tahminleri de geçmişinde varlığını sürdürmeye devam ediyor. Son başarısız tahminini geçtiğimiz şubat ayında yapan Burry, daha sonrasında mart ayında başarısız bir tahmin yaptığını kabul etmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!