Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Uzman Analistten Bitcoin-Dolar Endeksi Ters Korelasyonu İçin Yorum: Uzun Sürmeyecek!

Birçok site yazarı uzman analist, Bitcoin (BTC) ve ABD dolar endeksi (DXY) arasındaki ters korelasyonun son haftalarda kırıldığını ama bu durumun çok uzun süre devam etmeyeceğini açıkladı.

Crypto is Macro Now bülteninin ve birçok sitenin yazarı Acheson Acheson, Bitcoin ve ABD dolar endeksi arasındaki ters korelasyonu masaya yatırdı. Tarihsel olarak DXY’nin düştüğü süreçlerde Bitcoin’in yükseliş yönlü harekete geçtiğini işaret eden Acheson, son birkaç haftadır bu durumun değiştiğini vurguladı.

Dolar endeksi verisi aşağı yönlü hareketine hız kesmeden devam ederken Bitcoin bu süre zarfında kayda değer bir yükseliş sergileyemedi ve adeta tepkisiz kaldı.

Dolar endeksi son 2 hafta içerisinde %4’e yakın değer kaybı yaşarken Bitcoin son 2 haftada %3,8 değer kaybetti. Öte yandan analist, bu durumun uzun süre böyle devam etmeyeceğini savundu.

Doların kripto paralar için en fazla likidite edilen varlık olduğunu hatırlatan Acheson, bununla birlikte zayıf düşen doların dolaylı yoldan küresel likiditeyi artıracağını öne sürdü:

Dolardaki düşüş sağlam görünüyor. Uzun süredir devam ediyordu ve sinyaller düşüşün devam edeceğine işaret ediyor. BTC-DXY ilişkisini uzun süre sarsmak zor olacak. Mesele sadece doların kripto varlık için en çok kote edilen çiftin paydası olması değil. Aynı zamanda zayıf bir dolar, dünyanın dört bir yanındaki ABD doları borç sahiplerine nefes almaları için daha fazla alan sağlayarak küresel likiditeyi artırıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!