verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Uzman İsim: Avrupa’da Kripto Para Şirketi Olmak Çok Zor

Malta, İsviçre ve Estonya gibi bazı Avrupa ülkeleri son zamanlarda kripto para sektörüyle epey yakından ilgilenir oldular. Bu ülkelerde pek çok sayıda kripto para ve Blockchain şirketi bulunuyor. Ancak kripto para konusunda Avrupa’nın en öncü ülkeleri olarak gösterilen bu ülkeler dahi kripto para şirketleri için zorlayıcı olabiliyor.

Dünya genelindeki birçok kripto para şirketi özellikle geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde Malta, İsviçre ve Estonya gibi Avrupa ülkelerini araştırmaya başladı. Bunun başlıca sebebi ise bu ülkelerdeki kripto para düzenlemelerinin diğerlerine kıyasla daha elverişli olması.

Moskova, Kiev ve Prag gibi yerlerde hizmet veren SBSB Legal Services yetkililerinden Julia Demskaya ise kripto para şirketlerinin Malta gibi ülkelerde dahi epey zorlandıklarını belirtiyor. Kısa süre önce bu konu hakkında konuşan Demskaya, Malta ve Estonya gibi ülkelerdeki düzenlemelerin de zannedildiği kadar elverişli olmadığını düşünüyor.

Konu hakkında Bitcoin.com’a konuşan Demskaya, Malta’daki pek çok kripto para şirketinin yetkililerle iletişime geçip lisans almaya çalıştığını ancak çok az sayıda şirketin bu süreci başarıyla tamamladığını belirtti. Demskaya, buna gerekçe olarak şunu gösteriyor:

“Sanıyorum ki yetkililer çok fazla şey talep ediyorlar ve bu lisansı almak için başvuruda bulan şirketlerin büyük bir kısmı ya kimlik doğrulama sürecinde ya da para aklamayla mücadele konusunda yetersiz kalıyor.”

İsviçre veya Lihtenştayn gibi ülkelerde durumun biraz daha elverişli olduğunu vurgulayan Demskaya, buralarda şirket kurmak için diğer ülkelere kıyasla daha fazla para harcamak gerektiğini söylüyor. İsviçre’deki kripto para şirketlerinin oradaki bankalarla çok daha sağlıklı bir işbirliği içerisinde olduklarını söyleyen Demskaya, böyle yerlerde kripto para şirketi kurmak için en az “500 bin euroluk bir bütçeye sahip olmak gerektiğini” söylüyor.

Leave a comment