Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Venezuela Halkı Hükümetten Gelen 0.5 Petro’yu Nasıl Kullandı?

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro bundan birkaç hafta önce ülkedeki vatandaşlara 0.5 Petro (kişi başına) dağıtılacağını açıkladı.

Uçuk enflasyon oranlarıyla mücadele etmeye çalışan Venezuela halkı, hükümetin dağıttığı bu paraları daha fazla yiyecek almak için kullandı.

Vatandaşın Ağzından

Bir Venezuela vatandaşı kısa süre önce ülkede neler olup bittiğini, insanların ne durumda olduğunu Reddit’te paylaştığı bir gönderiyle açıkladı.

Günümüzde ülkedeki asgari ücretin 150 bin bolivar (3 dolar) civarında olduğunu söyleyen @WorkingLime adlı bu kullanıcı, yemek kuponlarıyla birlikte asgari ücretli çalışanların aylık ücretinin 6 dolara çıktığını söylüyor. WorkingLime, hükümetin bundan iki hafta önce insanlara 0.50 Petro dağıttığını, bunun kişi başı 30 dolara denk geldiğini açıkladı. Kendisinin paylaştığı bilgilere göre çoğu insan bu Petroları itibari paraya dönüştürüp yiyecek almak için kullandı.

Genel Durum

Venezuela’daki genel durumun oldukça zor olduğunu söyleyen bu vatandaş, insanların artık doğru düzgün itibari para kullanmadıklarını söylüyor. Onun açıklamalarına göre insanlar ülkede bir ödeme yapmak istediklerinde ya banka/kredi kartı ya USD ya da kripto para kullanıyorlar.

Localbitcoins verilerine baktığımızda Venezuela’daki kripto para hacminin bir hayli yüksek olduğunu görebiliyoruz. Bitcoin fiyatını 7 bin 200 dolar seviyesinden hesaplayacak olursak 2019 genelinde ülkede toplamda 314 milyon dolarlık Bitcoin alıp-satıldı. Ayrıca bu verinin yalnızca Localbitcoins’ten geldiğini, Venezuela halkının buna ek olarak Uphold ve Airtm gibi platformları da kullandığını belirtmek gerekiyor.

Şu anda ülkedeki kripto para kullanımının epey yaygın olduğunu vurgulayan WorkingLime’a göre insanların çok fazla seçenekleri de kalmadı. Asgari ücretten fazla ücret alan insanların kısmen iyi durumda olduklarını söyleyen bu vatandaş, asgari ücretliler hakkında şunları söylüyor:

Hükümet stokları biraz daha artırdığı için market ve dükkanlardaki ürünlerin sayısı da artmaya başladı (ya yerli üretim ya ithal). Eğer iyi bir maaşınız varsa daha ‘iyi’ yaşayabiliyorsunuz ama eğer yaşlıysanız ve ayda bir veya iki asgari ücrete denk gelecek kadar para kazanıyorsanız dükkanın içine adım bile atamıyorsunuz. Çünkü aylık maaşınızla sadece iki kilo et alabiliyorsunuz.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment