Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vitalik Buterin’den 2023 Öngörüsü: İşte Kripto İçin 3 Büyük Fırsat

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, kripto para piyasasındaki fırsatların bitmediğine ve 2023 yılında önem arz edebilecek üç farklı alana dair açıklamalarda bulundu. 

Vitalik Buterin Bankless’ın ortak sahibi David Hoffman ile yaptığı bir röportajda, kripto para sektörüne dair 2023 öngörülerini paylaşarak henüz gerçekleştirilmemiş üç büyük fırsata yer verdi. Bu fırsatları sıralayan Buterin, kripto para sektörü için gelecekte önemli bir yer edinecek yeni gelişmeler olarak kitlesel cüzdan kullanımı, enflasyona dayanıklı stablecoinler ve Ethereum destekli web sitesi girişlerini öne sürdü.

Hoffman’ın merkeziyetsiz uygulamalar konusundaki fırsatların giderek azaldığını ve büyük oyuncuların sektörü ele geçirdiğini ifade etmesinin ardından potansiyel fırsatlara değinen Buterin, gelecekte keşfedilecek ve yatırım sağlanacak alanların halen daha bitmediğini ısrarla belirtti. Buterin özellikle kitlesel cüzdan kullanımı olarak adlandırdığı inovasyonu yinelerken, “kriptoyu sıradan insanların kullanmasını kolaylaştırmak” ve milyarlarca kullanıcıyı bünyesine katabilmesini sağlamak için cüzdan altyapısında daha fazla geliştirme yapılması gerektiğini öne sürdü.

Bir milyar insanın kullanacağı bir cüzdan yapabilirseniz, bu çok büyük bir fırsat.

Buterin tarafından ikincil olarak sunulan “enflasyona dayalı stablecoin” fikri ise var olan makroekonomik sorunlara karşı dirençli bir altyapıya olan talebi gözler önüne serdi. Ancak Buterin, bunun nasıl başarılabileceğine dair herhangi bir teknik öneri sunmadı.

ABD dolarının yarattığı  hiperenflasyon dahil olmak üzere her şeye dayanabilecek bir stablecoin yapabilirseniz enflasyonla boğuşan halklar için bir can simidi yaratmış olursunuz. Bu yenilik büyük bir fırsattır ve sektör için devrimsel bir nitelik taşır.

Son olarak Buterin, Ethereum’un oturum açma yetkilerini Facebook, Google, Twitter ve diğer merkezi tekellerden almasına katkıda bulunacak herhangi bir teknik gelişmenin, yeni bir pazar hakimiyeti yaratacağını söyledi. Adeta bir “merkeziyetsiz Twitter“a olan ciddi talebin altını çizen Buterin, halihazırda hüküm süren tiranlardan kurtulmamız gerektiğini ifade etti:

Eğer Ethereum ağı aracılığıyla ile oturum açıp çalışabilirseniz ve Facebook, Google ve Twitter’ı internetin oturum açma efendileri olmaktan çıkarabilirseniz, bu başlı başına büyük bir fırsat değil midir?

Ayı sezonu boyunca bir şeyler üretmenin ve inşa etmenin önemini vurgulayan isimlerden biri olan Buterin, aralık ayının başında blokzinciri tabanlı hibrit uygulamaların kendisini heyecanlandırdığına dair bir açıklama yapmış ve detaylı bir makale paylaşmıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!