Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wormhole Saldırganı Harekete Geçti: 155 Milyon Dolarlık Ethereum Transferi

Solana (SOL) ile Ethereum (ETH) arasında köprü olarak işlev gören Wormhole köprüsünde çalınan 321 milyon dolarlık varlığın büyük bir kısmı uzun bir aradan sonra hareket etti.

Blockchain siber güvenlik şirketi CertiK’in paylaştığı on-chain verilerine göre Wormhole köprüsü üzerinde geçtiğimiz yıl meydana gelen saldırıda çalınan 321 milyon dolar değerinde 120 bin ETH’nin 155 milyon dolarlık kısmı yaklaşık bir sene sonra farklı cüzdana taşındı.

23 Ocak tarihinde gerçekleşen bu işlemde 95 bin 630 adet Ether tek işlemle merkeziyetsiz kripto para borsası (DEX) OpenOcean‘a aktarıldı. OpenOcean üzerinde birkaç farklı işleme tabi tutulan varlıklar önce Lido Staked Ether (stETH) ve ardından Wrapped stETH’ye (wstETH) dönüştürüldü.

Durumu kısa sürede fark eden Wormhole ekibi, saldırgana on-chain üzerinden bir mesaj göndererek çalmış olduğu varlıkları geri göndermesi karşılığında 10 milyon dolar ödül ve “takipsizlik” teklif etti. Ekip, buna benzer bir ödül teklifini saldırının gerçekleştiği ilk günlerde de yapmıştı fakat saldırgan teklifi kabul etmemişti.

Bununla birlikte Dune Analytics tarafından sunulan verilere göre saldırganın yüklü miktardaki ETH işlemleri, stETH fiyatı üzerinde dalgalanmaya sebep oldu. İşlemin gerçekleştiği esnada ETH ile 1:1 oranında eşit olması gereken stETH fiyatı, 0,9962 ETH seviyelerinden 1,0002 ETH seviyelerine kadar yükseldi.

CoinGecko verilerine göre stETH fiyatı haberin kaleme alındığı esnada 1,0003 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!