verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Y ve Z Kuşağı Emeklilik Fonlarında Kriptoyu Tercih Ediyor -Anket

Finansal hizmet danışmanlık firması Charles Schwab’ın anketine göre Z ve Y kuşağı seçtikleri 401(k) emeklilik fonlarının, kripto varlıklara yatırım yapmasını istiyor.

Charles Schwab tarafından yayınlanan kuşaklar arası 401(k) emeklilik planları anketinde, Z kuşağı üyelerinin %46’sının, Y kuşağı üyelerinin ise %45’inin 401(k) emeklilik fonları aracılığıyla dijital varlık sektörüne yatırım yapmak istediği sonucu ortaya çıktı. Toplam katılımcıların %25’i ise 401(k) dışında da bireysel olarak tasarruf ve emeklilik yöntemi olarak kriptoyu kullandıklarını belirtti.

Araştırma, ABD’deki genç kuşakların emeklilik tasarruflarında geleneksel 401(k)’leri geri plana atarak kripto paralar gibi yeni yatırım seçeneklerini daha fazla tercih ettiklerini ortaya koydu. Sonuçlar, Z kuşağı çalışanlarının %37’sinin, Y kuşağı çalışanlarının ise %54’ünün ilk yatırımlarını 401(k) ile yaptığını ortaya koydu, bu oranlar X kuşağı ve baby boomers için %61 olarak bulundu.

Z ve Y kuşağında 401(k) dışında katılımcıların %61’i ek bir tasarruf yöntemi olarak tasarruf hesabı açtığını belirtirken %25’i kripto para yatırımları yaptığını belirtti. Ek bir tasarruf planı olarak kriptoyu tercih edenler arasında birinci grup %35 ile Y kuşağı oldu.

Algoritmalar aracılığıyla yatırım tavsiyesi alma konusuna en sıcak bakan grup %42 ile Z kuşağı olsa da tüm gruplar, bir insan tarafından yatırım tavsiyesi almayı daha güvenilir buldu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!