Sabah'ın haberine göre Türkiye’nin yerli dijital parası ‘Turcoin’ ve Hipper A.Ş.’de milyarlık vurgun yapıldığı ortaya çıktı. Binlerce kişiyi dolandıran yöneticiler birbirini suçlayıp kayıplara karıştı. Alacaklılar tesisleri...

Yerli Bitcoin Turcoin, Kaybetmek Yok Mottosu İle Çıkıp 1 Milyar Liralık Vurgun Yaptı

turcoin

Sabah’ın haberine göre Türkiye’nin yerli dijital parası ‘Turcoin’ ve Hipper A.Ş.’de milyarlık vurgun yapıldığı ortaya çıktı. Binlerce kişiyi dolandıran yöneticiler birbirini suçlayıp kayıplara karıştı. Alacaklılar tesisleri bastı.

Türkiye’de milyarlık bir saadet zinciri daha çöküşü yaşıyor. Çiftlik Bank’ta olduğu gibi yine Kıbrıs merkezli kurulan Hipper A.Ş. ile “Türkiye’nin ilk dijital para birimini hayata geçirdik” iddiası ile ortaya çıkan Turcoin kayıplara karıştı. Hipper A.Ş.’nin yüzde 49 oranında ortağı, Turcoin markasının ise sahibi olan Anafis A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sadun Kaya’nın yurtdışına kaçtığı iddia edilirken, Hipper A.Ş.’nin diğer ortaklarına da ulaşılamıyor. 10 ayda piyasadan 500 milyon TL toplayan Hipper A.Ş. yakın zaman önce 22 yöneticisine de Mercedes hediye etmişti.

Yerimi Açıklayamam

Bir röportajda 5 milyar dolar cirolarının olduğunu ifade eden Anafis A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sadun Kaya’ya telefonla ulaşıldı.

Kendisinin Hipper A.Ş’deki diğer ortakları tarafından kandırıldığını iddia eden Kaya, şunları söyledi:

“Sistemde toplanan paradan benim hesabıma 30 milyon TL geldi. Diğer ortaklar benden habersiz 400 milyon TL toplamış. Şu an herkes suçu bana atmak istiyor. Bana dekont gönderenlere ödeme yapıyorum.”

Açıkça İtiraf Etti

Sistemin, yakın zamana kadar da kusursuz çalıştığını ancak Gümrük Bakanlığı’nın yaptığı inceleme sonrasında işlerin karıştığını itiraf eden Kaya, “Bankalar, bakanlık incelemesine paralel hesapları bloke etti. Ödemelerimiz aksadı. Sistem de tıkandı. Oyuna geldim. Bu işten aklanınca kendimi titan ve networking pazarlama ile mücadeleye adayacağım” dedi.

Kaybetmek Yok

Yerli kripto para Turcoin’in yaratıcısı Sadun Kaya, “Benim kripto paramda kaybetmek yok” sloganıyla piyasaya çıkmıştı. O dönemde 25 milyon dolarlık bir minning (kripto para madenciliği) tesisleri olduğunu belirten Kaya, “Biz Turcoin için 30 yıllık bir zaman ayarladık. 1 milyar dolarlık yatırımla başladık” şeklinde konuşmuştu.

Alacaklılar Tesisi Bastı

Şirketin Kocaeli’nde kurduğu kripto para üretim tesislerinin de alacaklılar tarafından basıldığı öğrenildi. Alacaklılar, hakkında soruşturma yürütülen ve sisteme yüklü miktarda para toplayan Hipper’in diğer lider kadrosu ve yöneticilerine ulaşamıyor.

Kar Vaadiyle Kandırdılar

Konuyla ilgili sosyal medyaya ve savcılıklara şikâyet yağmaya başladı. Şirketin kendisini mağdur ettiğini belirten bir üyenin ifadesi, vatandaşların hangi vaatlerle kandırıldığını gözler önüne serdi: “62 bin TL tam paketle giriş yaptım. Bugüne kadar kuruş ödeme yapmadılar. Oysa tanıtım reklamlarında ilk bir ayda ödeyecekleri para 22 bin TL idi. Yani riskin bir ayda 40 bin TL’ye düşeceğini söylüyorlardı. Şu an banka kredilerimi ödeyemiyorum.”

1500 Liraya Ayda 500 Lira

“Bitcoin’e rakip Turcoin” adıyla sunulan para biriminin arkasında Anafis ve Hipper adlı şirketler bulunuyor. Hipper, bin 500 TL’lik yatırıma aylık 250 TL kazanç vaat ediyor. Yıllık kazanç olarak da 2 bin 920-3 bin 285 TL arasında bir kazanç verileceği belirtiliyor. Bursa, Kocaeli ve Eskişehir’de kaydı çıkan Anafis ve Hipper şirketlerinin çalışanları daha önce kapanan saadet zinciri sistemi Nilfa ve benzeri sistemlerin elemanları çıkmıştı.

3 Yorum

 1. Serkan

  24 Haziran 2018 - 09:56

  Arkadaşlar Yatırımlarınızı Hıristiyan,Yahudi,Budist,Şamanist kişilere Yatırımlarınızı yapın sakin Müslüman bir Şahsa Müslüman bir Devlete Yatırımlarınızı Yapmayın gecmis Tarih hep bunlar kendi Insanlarına hıyanet etmişler
  Ben bir Hıristiyan Avrupa Firmaya yatirim taptim cok memnunum Tesekur ederim onlara isteyen olursa yardımcı olurum
  X12 diye Bir Coin 19.09.2017 üretilmeye başladı toplam 19million coin 8ay içerisinde 12million coin üretildi ve dağıtıldı 100tane Bitcoin ve x12 ATM avrupada monte edildi HitBTC Borsasına 3ay sonra giriyor
  Ben 7ay önce 100euro ile 15 tane X12coin aldım şimdi 100euro ile 4tane veriliyor daha 6ay şansınız var sonra bir tane x12coin 100euro ya alamadınız benden size söylemesi
  Allaha emanet olunuz

 2. ALPER

  21 Haziran 2018 - 16:20

  Maalesef üzülerek söylüyorum Türkiye’de dolandırıcı çok Türkiye’de yatırım yapılmaz Ondan sonra kızıyorlar neden yurtdışına yatırım yapıyorsun diye

 3. Toprak

  18 Haziran 2018 - 12:11

  Ben bizzat goller yapıyorum ve 2 aydır para almadığımiz doğru.bunun sorumlusu ise şirketin %49 hissesine sahip olan Sadun Kaya dir.kendisi ödemeleri bölerek geciktirerek para aklama yoluna gitmiştir.sirketin battığı yok ama ödemeler yasal yollarla yapılan başvurular sonucu yapılacaktır.

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.