verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yılın İlk Aylarında Hacklenen Coincheck’e, 800 Bin Dolarlık Tazminat Davası Açıldı

2018 yılının henüz başlarında hacklenen ve kripto para piyasasında büyük yankı uyandıran Coincheck borsasına, bir dava daha açıldı.

Japon basınında bugün çıkan haberlere göre, borsaya 82 milyon Japon Yeni yani 800 bin dolar değerinde tazminat davası açıldığı belirtildi.

26 Ocak 2018 günü hacklenen Coincheck borsasından, o gün için 530 milyon dolar değerindeki NEM’ler çalınmış ve hack olayının ardından borsa  yetkilileri, tüm işlemleri durdurma kararı almıştı. NEM’lerin Coincheck’te yeniden alınıp satılması işlemi ise Mart ayının ortasında yeniden başlamıştı.

Coincheck’e karşı açılan davalardan ikisi, avukat Hiromu Mochizuki tarafından kripto para ticaretinin uzun süre dondurulmasına yönelik, 10 borsa kullanıcısının imzası ile açılmış; ikinci davada da yine avukat Mochizuki, 132 davacının ortak imza metni ile, borsa kullanıcılarının zararı karşılığında şirketi 2 milyon dolar tazminat ödemesi istemi ile dava etmişti.

Konuyla ilgili tam 15 davacının hukuki işlerini yürüten Japon hukuk bürosu ITJ, web sitesinden yaptığı açıklamada Coincheck’ten tüm davacıların zararını talep edeceklerini açıklamıştı.

Coincheck firması yetkilileri de, hack olayının aydınlatılmasının ardından 13 Mart itibariyle kullanıcılarının zararlarını karşılamak için bir NEM koin için 88.5 Japon Yeni yani 0.83 dolar ödeme yapılacağını açıklamıştı.

Japon hukuk bürosu ITJ’nin web sitesindeki açıklama, Coincheck’in bu hamlesinden günler önce yazılmıştı. Coincheck’ten talep edecekleri zararı hesaplama konusunda üç farklı noktayı referans alacaklarını belirten hukuk şirketi, bunları şöyle açıklamıştı: İlk olarak 26 Ocak 11:58’de Coincheck’in NEM yatırımına kısıtlama getirdiği andaki fiyat; İkinci olarak Coincheck’in geçici olarak hem kripto hem de geleneksel para birimi transferini engellediği 26 Ocak saat 16:37’deki NEM fiyatı, üçüncü olarak da hacklenme işleminin medya tarafından duyurulduğu andaki NEM fiyatı.

Bu fiyatlandırma referans noktalarının hack anında olaydan bir haber ellerindeki NEM’i nakde çevirmek isteyen davacılar için olduğu belirtilirken, Coincheck borsa yetkililerinin de boş durmadığı ve kendilerine karşı açılan davalarda ellerini güçlendirmek için ünlü bir hukuk bürosu ile iş birliği yaptıkları belirtildi.

Japonya’da işlem yapan bir diğer hukuk firması Aussens’in de Coincheck’e karşı 26 Şubat, 14 Mart ve 28 Mart tarihlerinde üç ayrı dava açtığı ve davaların Tokyo Bölge Mahkemesi’nde görüleceği belirtildi.

Hacklenme olayının ayyuka çıkmasının ardından Japonya Finansal Hizmetler Kurumu (JFSA) ülkede resmi olarak kaydı bulunmayan 15 kripto para borsasına ciddi güvenlik incelemeleri başlatmış ve bu borsalardan güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkarmalarını talep etmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment