verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zcash 2018’deki Planlarını Açıkladı

Zcash geliştirici ekibi, 2018 yılında blockchain üzerinde yapılacak değişiklikleri belirledi ve bir yol haritası yayınladı.

Zcash Blog’unda yazan ortak kurucu Zooko Wilcox ve CTO Nathan Wilcox, Zcash’i bekleyen iki büyük güncelleme hakkında detaylı bir yol haritası yayınladı. “Overwinter” ve “Sapling” olarak adlandırılan güncellemelerden ikincisi aslında bu yılın başında yüzeysel bir şekilde anlatılmıştı. Geçen hafta yayınlanan yeni blog yazısındaysa gelecek yıl yapılacak güncellemelerin “Zcash’in performansını, güvenliğini ve kullanılabilirliğini geliştireceği” belirtilmiş.

İlk güncelleme olan “Overwinter2018’in Haziran ayında gerçekleştirilecek. Yazıya göre bu güncellemenin hedefinin “gelecekte yapılacak güncellemelerin -yönetim tartışsa bile- kullanıcılar için güvenlik seviyesini artırmak” olduğu söylenmiş. Overwinter hakkındaki detaylar şimdilik çok derine inmese de yazıda gelecekte bununla ilgili blog postlarının yayınlanacağı da eklenmiş.

2018’in Eylül ayında yapılması planlanan ikinci güncellemeyse “Sapling” protokolü üzerine yoğunlaşacak. Bu protokolle birlikte kripto paranın gizlilik amacıyla yapılan bakiye transferleri kapasitesi daha da büyütülecek. Yazıyı yazan Wilcox kardeşler bununla ilgili şu şekilde bir açıklamada bulunmuş:

“Sapling güncellemesi Sapling protokolünü aktif hale getirecek. Bununla birlikte güvenli transferlerin hem zamanlama hem de kayıt işlemleri büyük ölçüde geliştirilecek. Bu geliştirmeler de mobil cüzdan desteğini mümkün kılacak. Buna ek olarak, Sapling güncellemesi Powers of Tau adlı herkese açık parametre teknolojisinden yararlanarak zkSNARK uygulamalarındaki risk söylentilerine de bir son getirecek.”

Blog yazısına göre bunların dışındaki güncellemelerin üzerinde de çalışılıyor. Bu güncellemelerden bazılarıysa akıllı sözleşme fonksiyonları ve Proof-of-Stake (Bakiye Kanıtı) algoritmasının araştırılması olarak sıralanabilir.

“Gelecekte getirilebilecek güncellemelerin bazıları şu şekilde: hemen hemen sınırsız transfer kapasitesine ulaşmak için yapılacak ölçeklenebilirlik geliştirmeleri, Proof-of-Stake gibi yeni fikir birliği algoritmaları ve özel ve ölçeklenebilir akıllı sözleşmeler.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment