Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Senatöründen SEC, CFTC, Hazine Bakanlığına Önemli Kripto Para Çağrısı!

ABD’li senatör Sherrod Brown, kripto para piyasasındaki şeffaflığı ve yatırımcı güvenliğini artırmaları için ülkenin önde gelen düzenleyici kurumlarına çağrıda bulundu.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown 14 Eylül Perşembe günü yazdığı bir mektupta, kripto para geleceğini elinde bulunduran Hazine Bakanı Janet Yellen, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Behnam‘a seslendi. Brown, federal kurumları kripto para sektöründeki art niyetli aktörlerin üzerine gitmeleri için mevcut yetkilerini işlevli bir şekilde kullanmalarını talep etti.

Kongre özelinde devam eden kripto para mevzuatına ilişkin endişelerini dile getirmekten çekinmeyen senatör, sunulan yönetmeliğin geliştirilmesi gerektiğini savundu. Brown bununla birlikte regülatör kurumların yatırımcıların korunmasına yardımcı olmak için kripto piyasalarında şeffaflığı artırmaya yönelik çalışmalar yürütmesi gerektiğini öne çıkardı.

Senatör tarafından kurumlara gönderilen mektupta, kripto para sektörüne dair mevcut sorunların doğru bir şekilde tespit edilerek etkili uygulamalarla çözüm getirilmesi gerektiği ifade edildi:

Kongrede dolanan kripto para mevzuatını incelerken kurumlarınızdan yetkilerini değerlendirmeleri gerektiğini gördüm. Bu noktada kanun yapıcılar kripto paralar ve kripto para platformlarındaki eksikleri tespit ederek etkili bir şekilde değerlendirip uygun adımlar atmaları gerektiğini düşünüyorum. Kongre, ek araçları da bir araya getirerek ABD halkına ihtiyaç duyduğu bilgiyi sağlayabilmeli. Son olarak, şeffaflığı güçlendirmek ve kötü aktörleri sorumlu tutmak için mevcut araçları kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Brown ayrıca bir yasayı onaylamak ya da yürürlüğe koymak yerine ABD’li vatandaşlara gerekli bilgilerin net bir şekilde sağlanması gerektiğini vurguladı.

SEC Başkanı Gary Gensler geçtiğimiz günlerde kripto paraları yine hedef alırken yoğun eleştirilerde bulunmuştu. Başkan ayrıca yeni kurallar ya da mevzuatlara ihtiyaç olmadığını dile getirmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!