verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’li Popüler Bitcoin Borsasından SEC Cezası Sonrası Banka Kurma Kararı

ABD’li popüler kripto para borsası Kraken, regülatör baskısı altında banka kurma planlarını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından staking hizmetleri adı altında menkul kıymetler yasasını ihlal ettiği iddiasıyla 30 milyon dolar para cezasına çarptırılan ve staking hizmetlerini süresiz olarak durdurmak zorunda kalan Kraken, bir banka kurmayı planladığını açıkladı.

Kraken Hukuk Müşaviri Marco Santori konu hakkında verdiği demetçe, “Kraken Bank” isimli bankanın çok yakında yapılacak lansmanını esprili bir dille duyurdu:

Şu küçük zincirli tükenmez kalemlerden binlerce sipariş vereceğiz ve logomuzu bastırıp Wall Street bankalarının masalarına yerleştireceğiz.

Santori sektörde halihazırda faaliyet gösteren bir başka kripto bağlantılı banka Silvergate’in yakın zamanda yaşadığı mali problemler hakkında, Kraken’in bankacılık işlemleri konusunda güvenli bir bağlantı ağına sahip olduğunu söyledi.

Santori ayrıca durdurulan staking hizmetlerinin borsanın bilançosu üzerindeki etkilerinin oldukça sınırlı olduğunun altını çizerek Kraken’in mali durumu hakkındaki endişeleri gidermeye çalıştı.

Öte yandan son zamanlarda düzenleyicilerin giderek sertleşen politikaları hakkında açıklamalarda bulunan Santori, ABD’li regülatörlerin sert tavırlarının, tüketicileri ABD dışında faaliyet gösteren regüle edilmemiş borsalara iterek riski arttırdığını belirtti.

Sert regülasyonların büyük ve kurumsal aktörlerin faaliyetlerini etkilemeyeceğini ancak yeni girişimlerin yolunu zorlaştırarak sektörü yavaşlatacağını dile getiren müşavir, bu kararların kripto karşıtı karanlık bir lobi tarafından verilmediğinin altını çizdi. Santori, mevcut ortamın daha çok sektör konusunda benzer fikirlere sahip ve kriptonun potansiyelinden çok mevcut riskleri üzerine kafa yoran bir regülatör ekibinin faaliyetlerinin sonucu olduğunu belirtti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!