Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’li Senatörden Yasa Dışı Ticarette Bitcoin Kullanımına Yönelik Çağrı: Durdurulmalı!

ABD’li Senatör Elizabeth Warren, Elliptic’in Bitcoin (BTC) yoluyla uyuşturucu hammaddesi ihracatına yönelik raporuna atıfta bulunarak yasa dışı Çin ticaretine yönelik çağrı yaptı. 

Kripto karşıtı Senatör Elizabeth Warren 31 Mayıs tarihinde yapılan kongre toplantısında, araştırma şirketi Elliptic’in yakın zamanda Çin’den ABD’ye başta Bitcoin (BTC) olmak üzere kripto paralar aracılığıyla Fenatil isimli uyuşturucu maddenin bileşenlerinin ihraç edildiğine yönelik rapora atıfta bulundu. Senatör, araştırma raporunu yakın zamanda yeniden meclise sunmayı planladığı yasa tasarısı hakkında baskı kurmak için kullandı.

Warren, Çinli üreticilerinin kripto ödemelerini cazip bulduğunu belirterek aradaki bağlantıyı koparmak adına çağrıda bulundu.

Toplantı sırasında ABD Hazine Bakanlığı Terörün Finansmanı ve Mali Suçlar biriminden Elizabeth Rosenberg, bu suçluların Bitcoin’i diğer finansal suçlular gibi anonim kalabildikleri için tercih ettiğini söyledi.

Elizabeth Warren, konu hakkında şu ifadelerde bulundu:

Kongre Fenatil hakkında yeterince uzun süre konuştu. Karşı koymak için bir şeyler yapmayı öneriyoruz.

Senatör bu kapsamda ilk defa geçtiğimiz sene kongreye sunduğu “Dijital Varlık Kara Para Aklama ile Mücadele Yasası’nı” yeniden sunmaya hazırlandıklarını belirtti.

Elliptic geçtiğimiz aylarda yayınladığı bir araştırma raporunda, Çinli kimya işletmelerinin Fenatil isimli uyuşturucunun hammaddesini yasak olmasına rağmen ABD’ye ihraç ettiklerini ve bu noktada kullanılan kripto cüzdanlardaki aktivitelerin geçtiğimiz yıla göre %450 artış gösterdiğini ortaya koymuştu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!