Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Apple’dan Bitcoin Özelliği Nedeniyle Damus’a Uyarı: 14 Gün Süre Verildi!

Merkeziyetsiz sosyal medya platformu Damus, Bitcoin (BTC) ödemeleri nedeniyle App Store’dan kaldırılabilir.

Twitter kurucu ortağı Jack Dorsey tarafından desteklenen Damus 13 Haziran tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı duyuruda, uygulamada bulunan ödeme sistemlerinin hizmet politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle uygulamalarının App Store’dan kaldırılabileceğine dair Apple’dan bir ihtar aldıklarını açıkladı.

Verilen bilgilere göre uygulama içerisinde bulunan ve “Zaps” adı verilen geliştirmelerde Bitcoin Lightning Network üzerinden içerik üreticilere bahşiş gönderme özelliği de bulunuyordu. Bu özelliğin hizmet politikalarını ihlal ettiğini belirten Apple, Damus’a gönderdiği bilgilendirme mesajında şu ifadeleri kullandı:

Uygulamanızın, kullanıcıların, uygulama içi satın alma dışında bir mekanizmayla dijital içerik oluşturuculardan içerik alma ile ilişikli bahşiş göndermesine izin verdiğinizi tespit ettik. Bahşişler ve bağışlar isteğe bağlı olabilse de uygulama içi satın alma yöntemini kullanmaları gerekir.

Apple bilgilendirme mesajında, söz edilen ihlalin 14 gün içerisinde düzeltilmemesi durumunda Damus’un App Store’dan kaldırılacağını belirtti.

Damus ekibi konu hakkında yaptıkları açıklamada, ihtarın Bitcoin Lightning entegrasyonu bulunan merkeziyetsiz sosyal ağların toplumlara nasıl finansal özgürlük getireceğine dair Oslo Özgürlük Forumu’nda yapacakları konuşmaya kısa bir süre kala çekildiğini belirterek bu durumu şüpheli olarak nitelendirdi.

Ayrıca Lightning entegrasyonlarına karşı tutum geliştirilmesinin çeşitli sonuçları olacağına dair söylemlerde bulunan ekip, konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

Bu bir dönüm noktası olacaktır: İnsanlar kendi platformlarında serbest P2P (Eşler arası ödeme) işlemi yapamazlarsa bunun Lightning entegrasyonu ve V4V (Değer için Değer) içeren tüm uygulama ekosistemi için büyük etkileri olur.

Twitter kurucu ortağı Jack Dorsey geçtiğimiz yılın şubat ayında uygulama Apple ve Google’da yayına girdiğinde şahsi hesabı üzerinden duyurmuştu. Merkeziyetsiz sosyal medya platformlarının geleceğine inanan Dorsey’in Damus gelişticisi Nostr destekçilerinden olduğu biliniyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!