verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avrupa Merkez Bankası Yetkilisi: Bankalar Kripto Ticaretini ‘Ayrı Tutmalı’

Reuters’in 14 Mayıs tarihinde yaptığı habere göre, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Yves Mersch, bankaların kripto para ile yaptıkları ticari işlemleri diğer işlemlerden ‘ayrı tutması’ gerektiğini vurguladı.

Mersch’den alıntı yapan Reuters kripto piyasasının fazla değişkenliğe ve kararsızlığa sahip olması endişe yarattığı için tokenlerin ”para olarak görülemeyeceği” ve bunu kullananların yanı sıra ticaretini yapanlar, bankalar, borsalar ve aracı kurumların da denetlenmesi gerektiğini belirtti.

Mersch’in dediklerine göre, 432 milyar dolar olarak bildiği ancak gerçekte 800 milyar dolar olan piyasaların zirve piyasa hacmine ulaştığı Ocak 2018 tarihinde bile bu rakam finansal kararlılığı tehdit edebilmek için çok düşük bir miktarmış. Ancak Mersch’e göre eğer kripto para birimleri banka kredileri vermek veya aracı kurumlarla işlem yapmak için teminat niteliğinde kullanılsa işte o zaman böyle eylemlerin diğer ticari işlemler ve yatırımlardan ”ayrı olarak korunması” konusu tartışmaya açılabilir.

Reuters’in de belirttiği gibi ECB tarafından denetlenen Avrupa bankaları şu an için herhangi bir kripto para işlemi yapmıyor. ABD içerisinde ise yatırım bankası devi Goldman Sachs ”haftalar içerisinde” kripto para ticareti bürosu açacağını duyurmuştu.

ECB’nin Yves Mersch’i kripto para dünyasının geleneksel finansman sektörü ile arasında bulunan ve durmadan artış gösteren bağlantısının sıkı bir eleştirmeni olmanın yanı sıra, bu yılın Şubat ayında kripto para birimlerinin mevcut finansal sistem için ”kötü etki yaratabilecek ve bu sistemi kirletebilecek” denli bir risk etmeni olduğunu belirtmişti.

Mersch’in bütün bu endişelerine rağmen, – ki bu endişeler – Bank of International Settlements (BIS; Uluslararası anlaşmalar Bankası) bünyesindeki Augustin Carstens’in de taşıdığı endişeler- ECB’nin Denetleme Kurulu Başkanı Daniele Nouy Şubat ayında CNBC’ ye verdiği söyleşide ECB’nin gelecekte kripto para birimleri ile ilgili işlem yapma olasılığının ”çok ama çok düşük” olduğunu belirtmişti.

Mart ayında ECB ve BIS Bitcoin ve merkez bankası destekli kripto para birimleri (CBDC’ler) hakkında bir açıklama yayınlamış ve bunların ”nakitsiz ekonominin aradığı kan” olmadıklarını belirtmişti.

ECB kripto paralar hakkında düşüncelerine rağmen blockchain’in potansiyel kullanım alanlarına destek veren kurumlardan bir tanesi olarak adından söz ettiriyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment