Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avrupa Parlamentosu’nda Yolsuzluk Skandalı: Kripto Destekçisi Milletvekili Tutuklandı

Avrupa Parlamentosu (AB) Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Eva Kaili, Katar’ın da dahil olduğu geniş kapsamlı bir yolsuzluk skandalıyla bağlantılı olarak Belçika polisi tarafından tutuklandı.

AFP Avrupa tarafından yapılan habere göre kripto para meraklısı ve savunucusu Yunan politikacı Eva Kaili, Katar’ı da içeren şüpheli bir yolsuzluk planıyla bağlantılı olarak Belçika polisi tarafından tutuklandı. Belçika gazetesi Le Soir‘a göre AB milletvekilinin evine baskın düzenlendiği ve gözaltına alındığı bildirilirken yerel basın savcının baskının gerçekleştiğini doğruladığını söyledi.

Milletvekili, Avrupa Parlamentosu’nda siyasi bir grup olan Sosyalistler ve Demokratların İlerici İttifakı’nın (S&D) yanı sıra Yunan ulusal partisi PASOK‘tan da bir sonraki duyuruya kadar uzaklaştırıldı.

Kaili’nin Avrupa Parlamentosu’nun NFT’lerle ilgili raporuna öncülük etmesi ve Mart ayında başlatılan DLT Pilot Rejim projesine katkıda bulunması bekleniyordu. Politikacı, 2018’den bu yana kripto varlıkları ve blokzinciri politikasının şekillendirilmesinde önemli bir rol oynadı.

Kaili, daha önce AB parlamentosunda özellikle defalarca blokzinciri teknolojisi hakkında övgü dolu ifadelerde bulunmuştu. Kaili, 2019 yılında Londra’da düzenlenen bir etkinlikte şu ifadelere yer vermişti:

Eğer bu teknoloji Avrupa vatandaşları için faydalı olacaksa blokzinciri kullanmamızı engelleyebilecek hiçbir banka yok demektir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!