Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avustralyalı Dev Bankadan Kripto Para Borsalarına Yasak: Milyonlarca Ödeme Bloklandı!

Avustralya’da faaliyet gösteren 4 büyük bankadan biri olan National Australia Bank (NAB), yüksek riskli olarak tanımladığı kripto para borsalarına yapılan transferleri engelledi.

National Australia Bank (NAB), son zamanlarda kripto paralar aracılığıyla gerçekleştirilen dolandırıcılıkları gerekçe göstererek bazı kripto para borsalarına yapılan transferleri engellediğini duyurdu.

Banka, son 4 ay içerisinde 184 milyon dolarlık ödemeye bloke koyduğunu açıklarken Avustralyalıların geçen yıl kripto ile ilgili dolandırıcılıklar nedeniyle 151 milyon dolar kaybettiğini hatırlattı.

Öte yandan NAB, yeni gelecek yasaklar kapsamında önümüzdeki sonraki süreçte kripto para borsalarıyla olan iş birliklerini sonlandıracağını vurguladı. Banka, Avustralya Mali Suçlar Borsası’na (AUSTRAC) son 1 ay içerisinde bildirilen dolandırıcılık vakalarının yaklaşık %50’sinin kripto para birimiyle bağlantılı olduğunu kaydetti.

Banka tarafından yapılan duyuruda hangi kripto para borsalarına yönelik yaptırım uygulandığı belirtilmedi. Avustralya yerel medyasındaki birtakım kuruluşlar, Binance’in de engellenen borsalar arasında yer aldığını öne sürdü. Hatırlanacağı üzere Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu (ASIC) 6 Nisan tarihinde Binance’in türev araçlar borsasının AFS lisansını iptal ettiğini duyurmuştu.

NAB’ın Grup Soruşturmaları ve Dolandırıcılık Başkanı Chris Sheehan konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şu detaylara yer verildi:

Bu dolandırıcılar organize, uluslararası suç gruplarının bir parçası. Giderek artan bir şekilde, çalıntı fonları hızlı bir yolla ve genellikle denizaşırı ülkelere göndermek için kripto para platformlarını kullandıklarını görüyoruz.

Haziran ayının başında harekete geçen bir diğer Avustralya merkezli bankacılık devi Commonwealth Bank of Australia, benzer şekilde kripto para aracılığıyla yapılan dolandırıcılık faaliyetlerini gerekçe göstererek kripto paralar ile yapılan ödemelere kısıtlama getirmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!