Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Eski SEC Yetkilisi Korkuttu: XRP Kararı Bozulabilir!

Eski SEC yetkilisi John Reed Stark, piyasalarda büyük bir sevince yol açan Ripple (XRP) kararının temyize giderek bozulabileceğini öne sürdü.

Geçtiğimiz hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Ripple arasında devam eden kayıt dışı menkul kıymet satışı davasında Yargıç Analisa Torres Ripple’ın belirli senaryolarda menkul kıymet sayılamayacağına karar vermişti. Haberin kripto para piyasalarında büyük bir sevince sebep olması üzerine SEC’nin eski İnternet İcra Dairesi sorumlusu John Reed Stark, kripto para piyasasını korkutan açıklamalarda bulundu.

Stark 14 Temmuz tarihinde yayınladığı gönderide, kararın sallantılı bir zemin üzerine oturtulduğunu ve yüksek ihtimalle temyize gidilerek iptal edileceğini iddia etti.

Kararın büyük ölçüde menkul kıymet yasalarının çıkış sebebi olan “yatırımcı koruması” ile ters düştüğünü belirten Stark, mantıksal açıdan da pek çok konuda çelişkili olduğunu ifade etti.

Eski SEC yetkilisine göre kararda, bireysel yatırımcılara yapılan satışlarda ve ikincil piyasada yapılan satışlarda, ihraççının kim olduğunun bilinmemesi sebebi ile Ripple’ın menkul kıymet sayılamayacağı düşüncesi benimsendi.

Ancak Stark’a göre bireysel yatırımcılar da kurumsal yatırımcılar gibi piyasadaki Ripple talebinden değil ihraççı şirketin faaliyetlerinden kar sağlamayı umdular.

Bunların yanı sıra bir kurumsal yatırımcının Ripple’dan direkt olarak varlık satın alması durumunda yapılan satışın “menkul kıymet satışı” ancak bu varlıkları borsaya satması durumunda normal bir satış sayılmasının da mantıksız olduğu Stark’ın ele aldığı noktalar arasında yer aldı.

Öte yandan şirket içi harcamalar ve çalışanlara yapılan istihkaklar noktasına değinen Stark, bu tip işlemlerin geçmişte menkul kıymetler piyasasında da pek çok kez gerçekleştiğini ve yapılanın “menkul kıymet satışı” olduğu yönünde emsal kararlar bulunduğuna dikkat çekti.

Nihayetinde menkul kıymet yasalarının bilgiye çok daha az ulaşımı olan “bireysel yatırımcıları” korumak için çıkarıldığını dile getiren eski yetkili, bu kararda anlamsız bir şekilde bilgiye erişim fırsatı daha geniş olan “kurumsal yatırımcıların” korunmaya çalıştığını belirtti.

Stark değindiği noktalar doğrultusunda, SEC’nin temyize gitme olasılığının oldukça yüksek olduğunu ve büyük ihtimalle verilen kararın iptal edileceğini öne sürdü.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!