verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’li Banka Yöneticileri Kripto Paralar Hakkında Konuştular

ABD‘nin önde gelen banka yöneticileri geçtiğimiz günlerde Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin önünde ifade verdiler. Banka yöneticileri ifadeleri sırasında Blockchain ve kripto para gibi konulara da değindiler.

ABD’deki banka yöneticileri 10 Nisan’da Temsilciler Meclisi’ne ifade vererek bankacılık sektörünün 2008’de yaşanan ekonomik kriz sonrasında nasıl değiştiğini anlattılar. Bankacılık sektörünün genel durumu, ekonomik krizin etkileri gibi konuların yanı sıra Blockchain ve kripto paralardan da bahsedildi.

Meclis üyelerinden Warren Davidson, sorgusu sırasında bankacılık sektörünün yeni bir döneme girdiğini ve Blockchain teknolojisinin günümüz finans dünyasını etkilemeye başladığını belirtti.

Davidson, JPMorgan Chase’in CEO’luğunu üstlenen Jamie Dimon’a hitap ederek kendisinin Blockchain hakkındaki görüşlerini öğrenmek istedi. Jamie Dimon geçtiğimiz yıl kripto paralar hakkında ağır eleştiriler yapmıştı ancak JPMorgan bu yıl JPMCoin adı altında kendi dijital parasını geliştiriyor. Dimon’ın konu hakkındaki görüşleri ise şu şekillde:

“Kripto paraların asıl sorunlu yanları herhangi bir (merkezi otorite) tarafından desteklenmiyor olmaları.”

Davidson ayrıca Bank of New York Mellon’ın CEO’su olan Charles Scharf ile de konuştu. Kripto para sektörünün en büyük sorunlarından birinin yasal belirsizlikler olduğunu düşünen Scharf’ın konu hakkındaki görüşü şöyle:

“Kripto paralar hala çok yeni varlıklar. Henüz tam anlamıyla para birimi olarak kullanılmıyorlar ve çok büyük hacimleri yok. Dolayıyla bu alanda nasıl bir adım atacağımıza henüz karar vermedik. Yaşadığımız en büyük sorunlar arasında para aklama karşıtı (AML) ve müşterini tanı (KYC) yasaları bulunuyor.”

Leave a comment