verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bilançoya Göre Tesla Dördüncü Çeyrekte Bitcoin Satışı Yapmadı

Elon Musk’ın CEO’su olduğu elektrikli otomobil üreticisi şirket Tesla, 2021 yılının dördüncü çeyreğine ait bilançolarını açıkladı. Bilançoya göre dördüncü çeyrekte bitcoin (BTC) satışı gerçekleştirmeyen şirket ayrıca ek bir bitcoin alımı yapmadı.

Tesla, 26 Ocak tarihinde yayınladığı üç aylık kazanç raporunda dördüncü çeyrekte bitcoin varlıklarında bir değişiklik yapmadığını ve üçüncü çeyrekte elinde bulundurduğu 1.26 milyar dolarlık bitcoin’lerin dördüncü çeyreğin sonuna kadar değişmediğini söyledi.

Üçüncü çeyrekte bitcoin alımı ve satımı gerçekleştirmeyen şirketin, dijital varlık muhasebe kuralları gereği 51 milyon dolarlık bir değer kaybı bildirmesi gerekiyordu. Dijital varlık muhasebe kurallarına göre ellerinde bulundurdukları bir varlığın fiyatı üç ay içerisinde değer kaybederse bunu bildirmek zorunda olan şirketler, dijital varlığın değeri artarsa bunu bilançolarında kazanç olarak gösteremiyorlar.

Kısa bir süre önce ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), MicroStrategy’nin bitcoin’i muhasebeleştirme yöntemi talebini reddetmişti.

 

Tesla, şubat ayında 1.5 milyar dolarlık bitcoin alımı gerçekleştirmiş ve 2021 yılının ilk çeyreğinin sonuna doğru bitcoin’lerin %10‘unu satmıştı. Bu satıştan 272 milyon dolar elde eden şirket ikinci çeyrekte herhangi bir bitcoin alımı veya satımı gerçekleştirmemişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!