Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Binance-ABD Anlaşması Tamam Mı Yoksa Herkes Yanılıyor Mu? Bitcoin ve BNB Atağa Kalktı!

ABD Adalet Bakanlığı’nın kripto para yaptırım eylemlerini duyuracağını açıklamasıyla birlikte satış yiyen Bitcoin (BTC) ve BNB (BNB), Binance anlaşma detayı ile atağa kalktı.

Bloomberg tarafından servis edilen bilgilere göre ABD Adalet Bakanlığı, bugün Türkiye saatiyle 23.00’te kripto para yaptırım eylemlerini duyuracak. Açıklamayı gerçekleştirecek kişiler arasından ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Başsavcı Merrick Garland, Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Behnam yer alacak.

Gün boyu düşüş içerisinde olan Bitcoin‘de, haberin piyasaya düşmesi ile birlikte Binance ile ilgili endişeler satışları hacimlendirdi ve fiyat 400 dolar daha gerileyerek 36.250 dolara iğne attı. Aynı süre zarfında BNB de 256 dolar seviyesinden 248 dolara kadar düşüş yaşadı.

Dün, ABD Adalet Bakanlığı’nın hakkındaki soruşturmaları ve davaları düşürmek için Binance’ten 4 milyar dolardan fazla para talep edeceğine yönelik gelen bilgilerin üzerine yaşanan bu gelişme, Bitcoin ve BNB satışını tetiklemiş olsa da düşüş uzun sürmedi.

Bloomberg çok kısa bir süre sonra ikinci bir detay paylaşarak ABD Adalet Bakanlığı’nın yapacağı açıklamada, Binance anlaşmasını paylaşacağını söyledi. Anlaşma haberinin ilk piyasaya düşmesinin ardından da yükseliş yaşayan ve 4 milyar dolar piyasa değeri kazanan BNB, gelen ek bilgi ile düştüğü 248 dolardan %10 sıçrama yaşadı ve 272 dolara yükseldi. Bitcoin fiyatı da biraz toparlanarak 37.200 dolara dayandı.

Transfer detayı ihtimali güçlendiriyor!

Gündeme bomba gibi düşen bir diğer gelişme de Binance’in kısa bir süre önce kendi cüzdanları arasında tam olarak ABD Adalet Bakanlığı’nın talep edeceği miktara neredeyse eş değer olan 3,9 milyar dolar taşıması oldu.

Ortaya çıkan bu detay ve bir saat içerisinde gelen bilgiler ışığında bakıldığında Binance ve ABD arasında olası bir anlaşma ihtimali daha da güçlendi.

SEC anlaşma için masada mı?

Öte yandan Binance ve ABD arasında açıklanması beklenen 4 milyar dolarlık anlaşma sadece ABD Adalet Bakanlığı tarafından 2021’den süregelen bir soruşturmayı kapsıyor olabilir. Reuters’ün haberine göre ABD’li yetkiler kara para aklamayla mücadele ve diğer ihlaller ile ilgili suçlamalar üzerine Binance ile anlaşmaya hazırlanıyor. ABD’li yetkililerin anlaşma ile birlikte Binance’e yönelik yıllardır süren soruşturma kapsamında bireysel suçlamaları, kara para aklamaya yönelik bir yasa olan “Bank Secrecy Run” ve diğer ABD yasalarının ihlali iddialarını çözmesi bekleniyor.

Ek olarak duyuruyu yapacak yetkililer arasında CFTC Başkanının yer alması ancak herhangi bir SEC yetkilisinin bulunmaması anlaşmanın CFTC tarafından Binance’e açılan davayı da kapsayabileceğini ancak SEC davasının masada olmayabileceğini akıllara getirdi.

SEC tarafından Binance’e açılan davanın odak noktasının kayıt dışı menkul kıymet satışı ve müşteri fonlarının izinsiz kullanımı olması SEC’nin anlaşmada yer almayacağını destekler nitelikte.

Forbes ise SEC davasının sürebileceğine ek olarak Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun (CZ) tüm bu sürecin bir parçası olarak istifa edebileceğini öne sürdü.

CoinGecko verilerine göre haber esnasında Bitcoin, 37.024 dolardan, BNB ise 263,8 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!