Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Binance CEO’su ve SBF’nin Pazarlığı Ortaya Çıktı: 2,2 Milyar Doları Aşan Anlaşma!

Ortaya çıkan yeni detaylar Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) ile FTX kurucusu Sam Bankman-Fried (SBF) arasındaki çekişmeli maziyi gözler önüne serdi.

Ünlü “The Big Short” kitabının yazarı Michael Lewis “Going Infinite” adlı yeni kitabı Binance CEO’su CZ ve FTX kurucu SBF arasındaki dikkat çeken detayları gözler önüne serdi. Kitapta yer alan detaylara göre SBF 2019 yılında bir kripto para borsası kurmak için fon arayışındayken CZ kendisine 40 milyon dolar ödemeyi kabul etmedi.

Devam eden süreçte SBF başka kaynaklardan fon bulmayı başararak FTX‘i hayata geçirdi. Bununla birlikte FTX‘in kısa süre içerisinde sağladığı popülarite ve başarının ardından CZ FTX’den 80 milyon dolarlık hisse aldı.

Aradan geçen zamanın ardından SBF, 2021 yılının ortalarında CZ’ye dönüp 80 milyon dolarlık hisseyi geri almak istediğini belirtti. CZ, hisselere 2,2 milyar dolarlık bir fiyat biçerek SBF’ye bu şartlar altında hisseleri geri verebileceğini söyledi. SBF bu teklifi kabul etti fakat CZ son anda 2,2 milyar dolarlık teklifi 75 milyon dolar daha artırdı. SBF bu teklifi de kabul etmekten geri durmadı.

FTX’in Ekim 2022’de 32 milyar dolar değerinde olduğu göz önünde alındığında CZ’nin 2,2 milyar doları aşan FTX hissesinin oldukça büyük olduğu tahmin ediliyor.

ABD’deki regülatif zorluklara rağmen FTX, Mayıs 2019’da uluslararası yatırımcıları hedefleyen 350 milyon FTX Token (FTT) bastı. Kitapta aktarılan detaylarda bazı tokenların FTX çalışanlarına 0,05 dolardan ve CZ gibi önemli kripto simalarına ise 0,10 dolardan teklif edildiği belirtildi. Fakat CZ bu teklifi de geri çevirdi.

Lewis’in yeni kitabında yer alan başka bir detay SBF’nin eski ABD Başkanı Donald Trump’a başkanlığa tekrar aday olmaması için 5 milyar dolar ödeme teklif etmeyi düşündüğünü gözler önüne sermişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!