verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Binance CFTC Davasının Ardından ABD’li 3 Senatörün “Suç Yuvası” Mektubuna Yanıt Verdi

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, CFTC tarafından açılan davanın ardından ABD’li kripto para karşıtı üç senatörün “suç yuvası” ithamlarına karşılık verdi.

Binance TSİ dün akşam saatlerinde ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından dava edilmesinin ardından resmi blog sayfasından, Senatör Elizabeth Warren, Senatör Chris Van Hollen ve Senatör Roger Marshall’ın ağır ithamlarının bulunduğu mektuba detaylı ve kapsamlı cevap verdi.

Mektuba verilen cevabı “Binance’in Arka Planı, Uyumluluk ve Güvenlik Taahhüdü” şeklinde 3 madde olarak belirleyen Binance, bazı açıklamalarını da alt başlık ile detaylandırdı.

Borsa, küresel bir şirket olarak dünya çapında birçok ülke ve bölgede onay alarak işlemlerini sürdürdüğünü belirtirken “güncel olmayan ve eksik bilgilere dayanan raporların” iddia ettiği gibi değil de 2019 yılında ABD’li kullanıcılara özel Binance.US’i başlattıklarını bildirdi. Öte yandan Binance.US’in ülkede lisanslı olarak neredeyse tüm ABD eyaletlerinde faaliyet gösteren bir borsa olduğu söylendi.

Arka Planı

Yazılan makalede, Binance’in nasıl ve kaç yılında kurulduğuna yer verilirken borsanın ABD pazarına açılışı detaylandırıldı. Binance, ABD pazarına girme planları sırasında uluslararası bir hukuk firmasında çalışan Harry Zhou’dan gelen teklifi reddettiğini belirtirken asıl doğru şeyin ABD’de kayıtlı, ülkeyle uyumlu ürünlerin sunulacağı bir platform başlatmak ve ABD’li kullanıcıları borsadan çıkarmak olduğuna karar verdi. Bu karardan birkaç ay sonra Binance.US duyuruldu. Makalede, hem Binance hem de Binance.US Changpeng Zhao’ya ait olsa da iki şirketin aslında birbirinden farklı olduğu vurgulandı.

Raporda ayrıca Binance’in büyüdükçe ve geliştikçe yasal uyumluluğa daha da önem verdiği belirtildi. Dünya çapında 8.000’den fazla tam zamanlı personeli bulunan Binance’in, Paris ve Dubai‘de iki büyük bölgesel merkezi bulunuyor.

Uyumluluk Taahhüdü

Binance, 2021 yılında ABD dışında tüm kullanıcılar için müşterini tanı (KYC) prosedürünü zorunlu kılan ilk büyük borsa oldu. Yüksek riskli veya şüpheli işlemleri tespit edebilmek ve durdurabilmek amacıyla işlem izleme amaçlarını kullandığını belirten borsa, 750 kişilik uyumluluk personelinden oluşan bir ekibi olduğunu belirtti.

Bu ekibin içerisinde 80 personelin sertifikalı Kara Para Aklamayı Önleme (AML) uzmanı olduğu dile getirilirken yaklaşık 260 personelin ise profesyonel uyumluluk uzmanı olduğu ifade edildi.

Binance, Baş Uyumluluk Sorumlusu Noah Perlman’ın ABD’li borsa Gemini dahil olmak üzere 20 yılı aşkın bir süredir en büyük finans kurumlarında çalıştığını, Baş Uyumluluk Sorumlusu Yardımcısı Steve Christie’nin ise ABD’li borsa Kraken dahil olmak üzere uzun yıllardır bu alanda çalıştığını vurguladı.

Binance ayrıca yerel kanun yapıcıları ile her zaman iş birliği içerisinde olduğunu söyledi. Kolluk kuvvetleriyle iş birliği yapan 100 personeli bulunduğunu belirten borsa bu ekibin kolluk kuvvetleri tarafından gelen 55.000’den fazla yardım talebine ortalama 3 gün içerisinde yanıt verdiğini ifade etti.

Güvenlik ve Şeffaflık Taahhüdü

Her açıklamasında müşteri varlıklarını bire bir oranda sakladığını dile getiren Binance, bu varlıkları dikkatli bir şekilde koruduklarını belirtti. Kullanıcıların istediği an varlıklarının %100’ünü çekebileceğini söylerken bütün şeffaflığıyla rezerv kanıtı, yerel token BNB’nin yakımı ve B-token verilerini paylaştığını vurguladı.

İzole ve çapraz marjin borçlanmaları için marj sigorta fonu bulundurduklarını ifade eden borsa, kullanıcıları korumak adına da varlık fonu bulunduğunu yineledi.

Son olarak eksik raporlamanın Binance hakkında yanlış düşünce barındırabileceğini söyledi ve sektörün gelişimine, istikrarına ve güvenliğine kendilerini adadıklarını dile getirdi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!