verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Binance Hakkında İki Ülkede İnceleme Başlatıldı

Ticaret hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance hakkında hem Cayman Adaları’nın hem Singapur’un regülatörleri tarafından inceleme başlatıldı. 

Birleşik Krallık’taki Finansal Yürütme Kurumu, 28 Haziran’da Binance Holdings Limited’ın ülkede regüle edilmiş bir şekilde faaliyet gösteremeyeceğini açıklamıştı.

Ondan önce Japonya’nın regülatörü tarafından uyarılan ve Kanada’nın Ontario eyaletinde ikamet eden kullanıcılarının, Aralık 2021’e kadar pozisyonlarını kapatması gerektiğini açıklayan Binance, bugün arka arkaya Cayman Adaları’nda ve Singapur’da incelenmeye başladı.

Cayman Adaları’nda inceleme başlatıldı

  • Cayman Adaları’nın regülatörü CIMA; medyada yer alan ifadelerin aksine Binance, Binance Group ve Binance Holdings Limited’ın kendi denetiminde olmadığını açıkladı.

  • Cayman Adaları’nda faaliyet göstermek isteyen bir kripto para şirketinin ya 2020 tarihli Dijital Varlık (Hizmet Sağlayıcıları) Yasası kapsamında kayıt yaptırması veya lisans alması ya da halihazırda regüle edilmiş bir şirket olup, yetkili kurumdan kripto para hizmeti sunmak için izin alması gerekiyor.

  • CIMA, Binance, Binance Group veya Binance Holdings Limited’ın Cayman Adaları’nda denetlenmesi gerekecek şekilde faaliyet gösterip göstermediğini inceleyeceğini vurguladı.

Şangay’da kurulan ve 2017’de Çin’den ayrılan Binance’in yolu Japonya, Malta gibi ülkelerin yanı sıra Cayman Adaları’na da düşmüştü.

Binance Holdings Limited, 2017’de Cayman Adaları’nın başkenti George Town’da kayıt yaptırdı ve bu adresi, 2018 yılında bazı logoların patentini almak için kullandı.

Singapur, Binance’i takip etmeye başladı

  • Binance, Singapur pazarında aktif olabilmek için Binance Asia Services adlı, Binance Markets Ltd. ile bağlantısı olmayan bir şirket üstünden Singapur Merkez Bankasına (MAS) lisans başvurusunda bulundu.

  • Henüz lisans almayan Binance, tıpkı diğer kripto para şirketleri gibi başvurusu hala değerlendirme aşamasında olduğu için Singapur’da geçici olarak hizmet verme iznine sahip.

  • Bloomberg’in haberine göre Singapur Merkez Bankası, son zamanlarda yaşanan olaylara değinerek, “Diğer düzenleyici kurumların Binance’e karşı aldıkları kararlardan haberimiz var ve konuyu uygun şekilde takip edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

  • Binance, Singapur’dan gelen açıklamaya, “Regülatörlerle çalışırken iş birlikçi bir tavır sergilediğimizi ve yasal uyumlululuk yükümlülüklerimizi çok ciddiye aldığımızı belirmemiz önemli.” şeklinde yanıt verdi.

Farklı ülkelerde, farklı isimler altında kayıtları bulunan Binance’in merkez ofisinin nerede olduğu, bilinmiyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao, bu yıl Decrypt’in düzenlediği bir zirvede konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

“Şirket denince çoğu insanın aklına bir merkez, bir ofis, bir banka hesabı, kayıt vesaire geliyor. Ama bugün bunların hiçbiri olmadan bir organizasyon yönetmek muhtemelen mümkün. […] Son üç buçuk yıl boyunca evden çalıştım ve yine son üç buçuk yıl boyunca dünyayı gezdim. Yönetici kadromuz tek bir ofiste oturmuyor, yöneticilerin toplanabileceği, çoğu kişinin ‘merkez’ diyeceği bir yer yok.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!