Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Binance Kısıtlayacağını Açıkladı, Tether CEO’su “Endişeliyiz” Dedi

En büyük stablecoin USDT’nin ihraççısı Tether’in CEO’su Paolo Ardoino, yaklaşmakta olan mevzuatla ilgili kaygılarını dile getirdi.

Tether CEO’su Paolo Ardoino, Avrupa Birliği’nde yürürlüğe girecek olan MiCA düzenlemesinin stablecoinler üstündeki etkisini yorumladı.

Binance kısıtlama getirecek

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, bu hafta başında 30 Haziran’dan itibaren “yetkisiz” stablecoinlere erişimi kısıtlayacağını açıkladı.

Binance CEO’su Richard Teng, “Binance, yetkisiz stablecoinlerin hiçbirini spottan delist etmeyecek ama Avrupa’daki kullanıcıların bunlara bazı ürünlerdeki erişimini kısıtlayacak” dedi.

MiCA düzenlemesinin şartları

MiCA uyarınca Avrupa Birliği’nde yasal olarak düzenlenen bir stablecoin ihraççısı olabilmek için elektronik para kurumu (EMI) lisansına sahip olmak gerekecek.

Avrupa’da yasal olarak stablecoin ihraç etmek için bu lisansı almış ilk şirket olan Monerium’un kurucusu Jon Egilsson, “EMI lisansı, büyük ölçüde paranın tekilliğini sağlamaya ve müşterilerin korunmasına yarıyor. Ama regülatörler, kanunları yerine getirmezse bu bir işe yaramaz ve AB regülatörleri, şimdiye dek bu konuda başarısız oldu” dedi.

Tether CEO’su endişeli

Paolo Ardoino, “Tether olarak geçtiğimiz aylarda yasal düzenlemelerin teknik standartları için yapılan istişarelere aktif olarak dahil olduk ve MiCA’nın bazı problemli şartlarının olduğu konusunda endişeliyiz” dedi.

Tether CEO’su, “Bu şartlar, stablecoin ihraççılarının işini aşırı derecede karmaşıklaştırmak ile kalmayıp, AB lisanslı stablecoinlerin faaliyetlerini aşırı derecede riskli hale getirebilir” yorumunu yaptı.

Ardoino’ya göre bu teknik standartların nasıl uygulamaya konacağı ile ilgili daha fazla görüşme yapılması gerekiyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!