verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin (BTC) Balinaları Yeniden Su Yüzeyine Çıktı: Kim BTC Alıyor?

Bitcoin (BTC) fiyatı 41.900 dolar rekorundan sonra hafif bir düzeltme yaşadı ve basın saati itibarıyla 35.846 dolardan işlem görüyor. Önde gelen veri analiz şirketi Glassnode’a göre ise bu düşüş balinaları hiç olmadığı kadar çok su yüzeyine çıkardı. En az 1.000 BTC bulunduran cüzdanların sayısı aralık ayından bu yana %7,2 arttı. Peki yüklü miktarda BTC alanlar tam olarak kim veya kimler?

Bitcoin balinalarının alımlarında artış var 

Glassnode tarafından yayınlanan verileri kullanan Arcane Research, kurumların alım yapıyor olabileceğine değindi. Aralık 2020 tarihinden Ocak 2021 tarihine kadar olan artış %6,7 iken, Aralık 2020 tarihinde 18 Ocak 2021 tarihine kadar olan BTC balina cüzdanlarının artışı %7,2 olarak kayıtlara geçti.

Arcane Research tarafından açıklanan %6,7’lik oran düşük gözükse de bunun aslında 2020 yılının ilk 11 ayındaki balina cüzdanlarının artış oranı olduğunun bilinmesi, durumu değiştiriyor. Balinalar 2020 yılının ilk 11 ayında topladıkları Bitcoinlerin daha fazlasını 2020 yılının son ayında aldı. 2021 yılının ilk ayında da balinaların devamlı olarak BTC almaya devam ettikleri görülüyor.

BitInfoCharts verilerine göre 1.000 veya daha fazla BTC tutan cüzdanların sayısı 2.318’in üzerine çıktı. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju is 18 Ocak tarihinde yayınladığı gönderisinde, Coinbase’den yine yüklü BTC çıkışları olabileceğini belirtti.

Ju, Coinbase’den 10.000  BTC’nin çıkmasını ve soğuk depolama cüzdanlarına aktarılmasını beklediğini ifade etti. Bu da kurumsal yatırımcının alım yaptığı şeklinde yorumlanmakta. Ruffer gibi kurumsal yatırımcıların son dönemde BTC aldıklarını açıklamaları ise Ju’nun haklı olabileceğini gösteriyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!