verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Dominansı 70’i Aştı, Altseason Gelecek mi?

Bitcoin piyasa değerinin kripto para piyasasının genel değerine oranını ifade eden Bitcoin dominansı (BTC.D), son verilere göre 70 seviyesini aşarak son 1 yıl içindeki en yüksek değerine ulaştı. Analistler bu yükselişi genel olarak XRP’de görülen düşüşe yorarken akıllara “Altcoin mevsimi geliyor mu?” sorusu da geldi. Uzmanlar, altseason için olumlu yorumlarda bulundu.

Bitcoin dominansı, analistler tarafından piyasa yönünü belirlemede kullanılan önemli göstergelerden birisidir. Son günlerde SEC’in Ripple’a açmış olduğu dava ve XRP’de görülen %50’nin üzerindeki düşüş, analistlere göre Bitcoin dominansını yükselten önemli bir faktör oldu. Konuyla ilgili bir grafik paylaşarak yorum yapan Willy Woo, Twitter’da şunları söyledi:

“Bitcoin dominansı XRP’de görülen sert çakılmayla birlikte parabolik bir şekilde yükseliyor ve birçok altcoini de beraberinde sürüklüyor.”

XRP’deki düşüş hakkında yorum yapan bir diğer isim de Andy Hoffman oldu. Hoffman, pandeminin Bitcoin için bir katalizör görevi gördüğünü, şimdi de XRP’nin BTC dominansında büyük bir rolü olduğunu dile getirdi.

bitcoin-dominansı
Güncel BTC.D grafiği. Kaynak

2021’in ilk çeyreği için olumlu beklentiler var

Kripto para analisti ve trader GalaxyTrading, BTC dominansının %70.77’ye çıktığını söyleyerek altcoin mevsimi hakkında bir yorum yaptı. Trader, “Altseason başladığını söylemiyorum ancak ETH/BTC paritesinde görülen hızlı ve çılgınca satışa baktığımızda yaklaşıyor olduğumuzu söyleyebilirim.dedi.

BTC.D
23 Aralık akşamı YouTube’da canlı yayın yapan analist Crypto Michael, altcoinler ve Bitcoin hakkında bazı analizlerini paylaştı. Analist, BTC dominansının son 3 yıldır aralık aylarında zirve yaptığını ve bu zirvelerin ardından gelen çeyrekte altcoinlerin yükseliş yaşadığını söyledi.

Bir diğer altseason tahmini de Johnny One Punch Man‘den geldi. Trader, BTC dominansının 70’i aştığını ve RSI indikatörünün de aşırı alım (overbought) seviyesinde olduğunu söyleyerek “Sanırım yakında altcoin mevsimi göreceğiz.dedi.

bitcoin-dominansı
Johnny One Punch Man’in paylaşmış olduğu grafik.

Kripto para analisti Kripto Emre de BTC.D hakkında bir yorum yaptı:

bitcoin-dominansı
Bitcoin’in son 24 saatteki performansı

CoinGecko verilerine göre, Bitcoin son 24 saat içerisinde %2 oranında düştü. BTC, gün içerisinde 22,852 – 24,029 dolar arasında fiyatlandı. Gün içi işlem hacmi 44 milyar doları aşarken en çok işlem gördüğü borsa Binance oldu. BTC, şu anda 23 bin 200 dolar seviyesinde.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!