Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Fiyatı Binance.US’de Yine Düştü, Bu Kez Altcoinler de Etkilendi: Arkasında Ne Var?

Bitcoin (BTC), dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in ABD iştiraki Binance.US üzerinde bir kez daha global piyasa fiyatının altına düşerken bu sefer altcoinlerde durumdan olumsuz etkilendi. 

Bitcoin, Binance.US üzerinde global piyasa fiyatından keskin bir şekilde ayrışarak  ABD doları (USD) karşısında 26.829 dolar seviyesine kadar geriledi. Coingecko verilerine göre Bitcoin, an itibariyle Binance.US’de global piyasanın yaklaşık 2.500 dolar altında işlem görüyor.

Binance.US, geçtiğimiz haftalarda bankacılık ortakları kaynaklı nedenlerle durdurulan para çekme ve yatırma kanallarının yalnızca para çekme işlemlerine izin verilecek şekilde yeniden aktif edildiğini bildirmişti. Ancak ilgili kanalların uzun süre açık kalmama ihtimali vurgulanarak kullanıcılar USD çekim işlemleri için acele etmeleri konusunda uyarılmıştı.

Dolar likiditesi yetersiz

Binance.US ve global piyasa arasındaki fiyat farkı, USDçekme kanalları hala açıkken varlıklarını satarak paralarını borsadan çıkarmak isteyen kullanıcıların yoğun satışı üzerine gerçekleşti. Buna karşılık borsaya USD yatırmada kullanılabilecek herhangi bir kanal olmaması alış tarafının güçsüz düşmesine neden olurken Bitcoin fiyatındaki indirimden doğan arbitraj fırsatını da imkansız kıldı.

Altcoinler de Etkilendi

Bitcoin’in yanı sıra Ethereum (ETH), Tether (USDT), USD Coin (USDC) ve BNB (BNB) de varlıklarını bir an önce borsadan çekmek isteyen kullanıcıların yoğun satışından etkilendi. Ethereum, haberin kaleme alındığı sıralarda Binance.US’de yaklaşık 160 dolarlık indirimle 1.709 dolara satılırken Tether 0,9 dolar indirimle 0,91 dolardan, BNB 22 dolar indirimle 222 dolardan ve USDC 0,9 dolar indirimle 0,91 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin dahil etkilenen tüm kripto paralar global piyasadan ortalama %8 daha düşük fiyat ile işlem görürken yaşanan fiyat farklılığı ilgili kripto paraların yalnızca USD paritelerini etkiledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!