Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Ürünlerine Dünya Devlerinin Başvuruları ile Rekor Aylık Giriş

Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock ile yeniden alevlenen Bitcoin (BTC) ETF furyası, aylık bazda küresel Bitcoin ürünlerine rekor finansman girişlerine yol açtı.

Haziran ayı ortasında BlackRock’ın spot Bitcoin ETF (borsa yatırım fonu) başvurusu beraberinde birçok varlık yönetim şirketinin de ETF listelemesi için SEC’den onay talep etmesine yol açmış ve başta ABD olmak üzere küresel çapta Bitcoin ETP’lerine (borsa yatırım ürünü) olan ilgiyi yeniden alevlendirmişti.

Bu kapsamda kripto araştırma şirketi K33 Research (eski adı ile Arcane Research), yatırımcılar tarafından Bitcoin borsa yatırım ürünlerine yönelik ilginin kendini rakamlarda belli ettiğini aktardı. Araştırma şirketinin aktardığı verilere göre BlackRock’ın ETF başvurusunu duyurduğu haziran ortasından bu yana küresel çapta Bitcoin ETP’lerine yapılan girişler, tüm zamanların en yüksek ikinci seviyesine ulaştı.

Rapora göre 16 Haziran-16 Temmuz arasında Bitcoin ETP’lerinin büyüklüğü, 754 milyon dolar değerinde 25.202 BTC artarak 5,8 milyar dolar değerinde 196.824 BTC’ye ulaştı. Bu girişin Ekim 2021’de ProShares’in vadeli Bitcoin ETF (BITO) lansmanından bu yana görülen en büyük aylık giriş olduğunun altı çizildi.

Ayrıca küresel Bitcoin ETP’lerinin yönetimi altındaki toplam Bitcoin tutarının da Temmuz 2022’den bu yana en yüksek seviyede olduğuna dikkat çekildi.

Öte yandan BITO bilançosunun 1,1 milyar dolar değerinde 39.470 BTC’ye ulaşarak tüm zamanların en yüksek Bitcoin seviyesine eriştiği de raporda değinilen detaylar arasında yer aldı. Raporda BITO için şu ifadeler kullanıldı:

BITO’nun ani yükselişleri genellikle yerel piyasa tepelerine yakın gerçekleşmiştir. BITO’nun genel BTC varlıkları Haziran 2022’den geçtiğimiz haftaya kadar yapısal olarak sabit kalsa da son zamanlarda belirgin bir artış yaşamıştır.

Coingecko verilerine göre son 30 gün içerisinde %12,9 değer kazanan Bitcoin, son 24 saat içerisinde %0,1 değer kaybederek 29.942 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!