Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin ve Altcoinler Neden Düşüyor: İddialar Doğru Mu?

Bitcoin (BTC) 24 saatlik periyotta %3’ten fazla düşüş yaşarken bazı altcoinler %30’lara varan değer kaybetti.

Türkiye’deki kripto para yatırımcıları kırmızı bir sabaha uyandı. Bitcoin TSİ 07.00 sularında 26.400 dolar seviyelerinden 800 dolarlık bir düşüş yaşarken bazı altcoinlerde %30’lara varan gerilemeler görüldü.

En değerli ilk 100 kripto para birimi arasında yaşanan en büyük düşüşlerin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Binance ve Coinbase davalarında menkul kıymet olarak nitelendirilen altcoinler özelinde yaşanması dikkat çekti.

SEC davalarında yer alan Polygon (MATIC), Cardano (ADA), Solana (SOL), Chiliz (CHZ), Filecoin (FIL) ve The Sandbox (SAND) %25’e kadar yaşadığı geri çekilme ile en çok düşen altcoinler arasında yer aldı. Ancak Bitcoin, Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) bu düşüşte daha sağlam kaldı.

Robinhood, davada yer alan ve alım-satım hizmeti verdiği ADA, MATIC ve SOL’u delist etme kararı almıştı.

Büyük düşüşü ne tetikledi?

Yaşanan düşüşün, büyük ölçüde global ticaret şirketlerinin SEC tarafından menkul kıymet olarak nitelendirilen altcoinleri ellerinden çıkarmasıyla gerçekleştiği düşünülüyor.

Ayrıca büyük çaptaki şirketlerin bu tarz hareketler sergileyerek SEC’nin menkul kıymet kabul ettiği altcoinleri sattığı tahmin ediliyor. Milyar dolarlık ticaret şirketi Jump Trading‘in ve kripto para piyasa yapıcı Cumberland’in MATIC yatırımlarını borsalara göndermeye başlaması da bu durumu destekler nitelikte.

Piyasaya yakın tarihte düşen ve yalan haber olduğu öne sürülen bir gelişmeye göre Bitcoin ve altcoinlerde yaşanan büyük düşüşün arkasında kripto ticaret platformu Scimitar Capital’in 2 milyar dolarlık altcoin tasfiyesi bulunuyor.

Platfroma ait olduğu iddia edilen bir Twitter hesabı üzerinden yapılan duyuruda, “kripto varlıklarımızı tasfiye etmek ve sermayeyi değerli yatırımcılarımıza iade etmek için stratejik bir karar verdik.” ifadeleri kullanıldı.

CoinGecko verilerine göre Bitcoin, yazım esnasında 25.680 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!