Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Yatırımcıları Yüzde 18’lik Dilimde: Nadir Görülen Bu Kar Neye İşaret Ediyor?

Bitcoin yatırımcılarının karlılık oranı nadir bir dilimde seyrederken analiz platformundan dikkat çeken bir yorumlar geldi.

Son veriler, Bitcoin (BTC) yatırımcılarının elde ettiği karlarda önemli bir artışa işaret etti. Glassnode tarafından sağlanan analizde, Bitcoin’in gerçekleşmemiş kar/zara oranının (Unrealized Profit/Loss Ratio) çarpıcı bir şekilde 8,2 olduğu gözler önüne serildi.

Bu, yatırımcıların sahip oldukları potansiyel kazançların, potansiyel zararlarından 8,2 kat daha fazla olduğu şeklinde yorumlandı.

Söz konusu 8,2’lik oran, Bitcoin’in geçmişteki işlem günlerinin yalnızca %18’inde daha yüksek bir değer olarak kayıtlara geçti. Bu yüksek değerlerin tamamı, genellikle piyasanın aşırı yükseliş trendinde olduğu dönemlere denk gelmişti. Başka bir deyişle, bu oranlar genellikle boğa piyasalarının coşkulu dönemlerinde görüldü.

Bitcoin grafiği ne anlatıyor

Glassnode tarafından sunulan aşağıdaki görselde yer alan siyah çizgi, Bitcoin fiyatını temsil ederken, turuncu çizgi gerçekleşmemiş kar/zara oranını gösteriyor. Grafik, bu oranın 8,2 olduğu mevcut durumu ve bu oranın tarihsel olarak nadir görülen bir değer olduğunu vurguluyor.

Ayrıca mavi gölgeli alanlar, Bitcoin’in geçmişteki ticaret günlerinin %18’inde bu yüksek oranların görüldüğünü işaret ediyor. Bu dönemler, piyasanın aşırı iyimser olduğu ve yatırımcıların büyük kazançlar elde ettiği zamanları temsil ediyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!