verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de 1.500 Dolarlık Ani Düşüş! ABD Hükümeti Satış Mı Yaptı?

Bitcoin, ABD eflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ile yükselişe geçmesinin ardından dakikalar içerisinde 1.500 dolar değer kaybetti.

Bitcoin, bugün gün içerisinde açıklanan ABD enflasyon verilerinin %5 beklentilere karşın %4,9 olarak açıklanmasının ardından yükseliş hareketine başlamış ve 27.700 dolar seviyelerinden 28.300 dolara kadar ulaşmıştı. Bitcoin, bu hareketin ardından TSİ akşam saatlerinde 28.200 dolar seviyesinden dakikalar içerisinde aniden 1.500 dolar düşüş yaşadı ve 26.700 dolara geriledi.

Bitcoin Neden Düştü?

Yaşanan düşüşün arkasında ise tanıdık bir isim çıktı. Geçtiğimiz haftalarda Mt.Gox ve ABD hükümetine ait cüzdanlarda hareket gözlemlendiğini bildirerek Bitcoin‘de gene büyük bir düşüşe yol açan on-chain analiz platformu Arkham Intelligence, bu sefer de yaklaşık 1 saat önce Telegram kanalı üzerinden ABD hükümetinin Silk Road‘dan elde ettiği Bitcoinleri tuttuğu cüzdanda bulunan 9.800 BTC‘nin hareket ettiği yönünde bildirim gönderdi.

On-chain dedektifi “Bettle” adlı bir Twitter kullanıcısının Arkham’ın bildirimi sonrası Twitter üzerinden yaptığı paylaşımın kısa sürede yayılması ile Bitcoin düşüşünün tetiklendiği düşünülüyor.

Ancak Arkham, kaynağın kendi Telegram hesabı ve sitesi olmasına rağmen Bettle’ın paylaşımına yanıt olarak, “Bizim tarafımızda bir şey görmüyorum” yanıtını verdi. Bettle ise bu yanıtın ardından paylaştığı tweetleri silerek hesabını gizliye aldı.Resim

Blockchain araştırmacısı ZachXBT ise söylentilerin piyasaya düşmesinin ile ABD hükümetine ait tüm cüzdanları paylaşarak herhangi bir yeni hareket olmadığını ve haberin yalan olduğunu bildirdi.

Öte yandan Arkham daha sonrasında konu ile ilgili yaptığı açıklamada, platformdaki kullanıcıların manuel olarak etiketleme yapabildiğini ve yaşananların yanlış etiketleme ve anlaşılmadan kaynaklandığını bildirdi.

CoinGecko verilerine göre Bitcoin, yaşanan bu düşüşün ardından haberin kaleme alındığı sıralarda 27.354 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!