verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de (BTC) Düşüşün Nedeni Belli Oldu: Son 7 Yılın En Agresif Madenci Satışı

FTX çöküşü ile birlikte Bitcoin (BTC) düşüşü devam ederken son 7 yılın en agresif madenci satışı yaşanıyor.

Capriole Investmens CEO’su ve on-chain analisti Charles Edwards 21 Kasım tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, son 3 hafta içerisinde Bitcoin madencilerinin satış baskısının %400’e varan bir artış yaşadığına dikkat çekerek bu artışın son 7 yılın en agresif artışı olduğunu belirtti.

Edwards, halihazırda madencilerin maliyetlerin altında satış yaptığını ve Bitcoin fiyatının yakın zamanda yükselmemesi durumunda birçok madencilik şirketinin iflas edeceğini ifade etti.

Madencilerin mevcut fiyatta üret ve tut stratejisini benimseyemediğini öne süren CEO, madencilerin bundan 6 ay önce aralarında oldukça popüler olan “satmama” stratejilerinin bedelini ödediğini söyledi. Edwards bu sektörde şirketlerin Bitcoin pozisyonunu sürekli yönetmek zorunda olduğunun altını çizdi.

Öte yandan bir analist Edwards’ın paylaşımına cevaben fiyat düşerken artan hashrate’in çok ucuz enerjiye erişimi olan bazı balinaların sektöre geniş ölçekte girdiğinin işareti olduğunu öne sürdü.

Bir Bitcoin madencilik şirketi olan Iris Energy, yakın tarihte düşen Bitcoin fiyatı nedeniyle nakit akışının bozulduğunu öne sürerek yaklaşık 108 milyon dolar tutarında kredisini ödeyemedi ve temerrüde düştü.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!