Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de Daha Önce Dip Sinyali Veren Madenci Verisi Yine Yandı: Rahatlatan Rapor!

Son veriler, Bitcoin madencilerinin durumunun fiyat için bir dip sinyali verdiğini gösteriyor. 

On-chain veri ve analiz platformu CryptoQuant’ın verilerine göre Bitcoin madencileri, nisan ayında gerçekleşen halving (yarılanma) sonrası düşük performans gösteren donanımlarını kapatarak teslimiyet belirtileri gösteriyor.

Nisan ayında Bitcoin madencilik ödülünün yarı yarıya düşmesinin ardından madencilerin düşük performans gösteren makinelerini kapatması ve Bitcoin satışı gerçekleştirmesi ile dev madenciler bile teslim olmuş gibi görünüyor.

CryptoQuant ölçümlerine göre Nisan ayından bu yana madencilerin düşük ücret kazanması tarihsel olarak fiyat diplerine işaret ediyor. Ayrıca günlük madenci çıkışları artarken ağın hash oranı düşmeye devam ediyor ve bu durum, hash başına düşen ortalama gelirin tarihin en düşük seviyesine gerilemesine neden oluyor.

The Block’un haberinde yer verdiği verilere göre son 90 gün içerisinde aktif olan Bitcoin arzı, halving’in 3. ayına girilirken istikrarlı bir şekilde düşüş yaşıyor. Ordinals ve Runes protokolü heyecanı ile 27 Nisan’da rekor bir hashrate’e ulaştıktan sonra ağın hashrate’i %7,7 oranında düşüş gösterdi ve şu anda neredeyse dört ayın en düşük seviyesinde bulunuyor..

CryptoQuant raporuna göre madencilerin günlük toplam geliri de buna paralel olarak 6 Mart’taki 79 milyon dolardan şu anda 29 milyon dolara düştü. 

QCP Capital de benzer bir nokta üzerinde durmuş ve madencilerin şu anki durumunun Bitcoin’in 17.000 dolar seviyesine kadar gerilediğini 2022 yılında meydana gelen hash oranı düşüşüne benzediğini ifade etmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!