Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de Düşüşün Nedeni Binance ve Çin Kaynaklı Mı?

Bitcoin (BTC) fiyatında kısa süre içerisinde 1.000 dolarlık düşüş yaşanırken gözler olası sebeplere çevrildi.

Bitcoin 24 Temmuz günü erken saatlerde 1.000 dolara yakın bir düşüş yaşayarak 29.800 dolardan 28.900 dolar bandına kadar gerilerken piyasada yaşanan 2 olay dikkat çekti. Düşüş ile birlikte piyasada bu sefer olayın arkasında ne olduğuna dair teoriler üretmeye başladı. Bu teoriler arasında Binance’in ABD iştiraki Binance.US’in wash trading yaptığına yönelik ithamlar ve Çin ekonomisin kötü sinyaller vermesi yer aldı.

WSJ’den yeni Binance iddiası

Ortaya atılan en tartışmalı iddia Wall Streets Journal (WSJ) cephesinden geldi. WSJ tarafından sunulan yeni bir haberde, Binance.US’in açıldığı gün yetkililer tarafından 70 bin dolarlık sahte bir hacim yaratıldığı öne sürüldü. WSJ tarafından görülen bir mesajda, Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) “Sanırım bunu biz yaptık” dedi.

Konu hakkında açıklamada bulunan bir Binance sözcüsü, söz konusu iddiaları reddederek böyle bir şeye asla müsamaha gösterilmeyeceği belirtildi:

Binance, kullanım koşullarımızın ihlali olan wash trading yapmaz ya da yapılmasına müsamaha göstermez ve hiçbir zaman da göstermemiştir. Binance, wash trade ve alım satım fiyat manipülasyonu da dahil olmak üzere potansiyel suistimal ve/veya manipülatif davranışlarla ilgili gözetimleri incelemekten sorumlu özel bir Piyasa Gözetim ekibine sahiptir.

ABD, wash trading adı verilen sahte hacim üretme operasyonlarını 1936 yılında yasaklamıştı. Binance’in böyle bir olaya karıştığı ispatlanırsa borsa için zor günler yaşanabilir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), haziran ayının başında Binance ve CZ’ye dava açarak borsayı müşteri varlıklarını izinsiz kullanmak ve hacimlerde manipülasyon yapmakla suçlamıştı.

Bitcoin düşüşünde Çin etkisi

Tüm bu regülatör baskı ve belirsizliğe ek olarak Çin tarafından da kötü sinyaller geldi. Çin hükümeti tarafından kısa süre önce yayınlanan finansal raporlarda ülke ekonomisinin yeni zorluklarla karşı karşıya olduğu ve ekonomik iyileşmenin zorlu olacağı ifade edildi.

Analistler, 2023 yılının başında Çin ekonomisinin yeniden açılmasını ve pandemi etkilerinin yavaşça ortadan kalkmasını, kripto para piyasaları için önemli bir pozitif sinyal olarak nitelendirmişti. Fakat içinde bulunduğumuz dönemde yaşanan bu duraksama doğru orantılı bir negatif etkiyi de beraberinde getirdi.

Bununla birlikte Çin’in iktidardaki Komünist Partisi’nin 24 üyeli Politbürosu tarafından yayınlanan son bildiride, büyük ölçekli mali ve parasal teşvik duyuruların yer almaması endişeleri artırdı.

CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde %2,7 değer kaybeden Bitcoin, yazım esnasında 29.081 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin fiyatının kısa süre içerisinde 1.000 dolarlık düşüş yaşamasının ardından analistler, daha fazla düşüş yaşanması durumunda fiyatın nereden tepki alacağını açıkladı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!