Geçtiğimiz Aralık ayında 20 bin $ seviyesine kadar yükselmiş olan Bitcoin'in 2017 yılında ne kadar başarılı olduğunu herkes biliyor. Ancak Bitcoin fiyatı geçtiğimiz birkaç haftada...

Bitcoin’in Yaşadığı Düşüş Balinaların Karnını Doyurdu

Balina Bitcoin

Geçtiğimiz Aralık ayında 20 bin $ seviyesine kadar yükselmiş olan Bitcoin’in 2017 yılında ne kadar başarılı olduğunu herkes biliyor. Ancak Bitcoin fiyatı geçtiğimiz birkaç haftada düşüşe geçti ve kısa zaman içerisinde değerinin neredeyse %65’ini kaybeden Bitcoin’in fiyatı 5 Şubat’ta 5,900 $ seviyesine kadar geriledi. Yaşanan bu düşüş pek çok kripto para yatırımcısını yedi bitirdi ancak Bitcoin’e yatırım yapan zengin kişiler, yaşanan bu düşüş sırasında belki de portföylerine binlerce Bitcoin eklediler.

Balinalar Düşüşten Faydalanıyorlar

Kripto para yatırımcıları bu piyasada yaşanan ciddi fiyat değişkenliklerine artık alışkınlar ve fiyatlarda yaşanan bu değişikliklerle iyice tecrübe kazanmış kişiler bu durumdan oldukça ciddi karlar elde edebiliyorlar. Basite indirgenecek olursa eğer bir yatırımcı fiyatın ne zaman zirveye ulaştığını tahmin edip Bitcoin’lerini satar ve fiyat düşükken yeniden Bitcoin alırsa birkaç tane daha Bitcoin edinmiş olur. Bu durumlardan sıklıkla kar elde eden kişiler ise genelde Bitcoin balinaları oluyor. Bitcoin balinaları olarak bilinen bu kişiler çok ciddi miktarlarda BTC tutuyorlar ve sahip oldukları BTC’leri bazen “piyasaları hareketlendirmek” için kullanabiliyorlar. Bitinfocharts.com‘un topladığı verilere göre Bitcoin’in en zengin 100 balinası, şu sıralarda Bitcoin’in yaşadığı fiyat düşüşünden hiçbir zarar görmediler. Hatta bu kişilerin sahip oldukları BTC miktarı daha da arttı.

Zenginler Daha Da Zenginleşiyorlar

An itibariyle “en zengin” Bitcoin adresinde 167,000 BTC tutuluyor. Bu cüzdanda bundan yaklaşık iki yıl önce BTC toplanmaya başlamış ve adrese yapılan ilk ödeme yaklaşık 840 $ değerindeki BTC ile olmuş. Şu anda bu cüzdanın içinde binlerce koin bulunuyor ve bunların değeri 1.4 milyar $ ediyor. Tesadüf de odur ki bu adresin sahibi her kimse, Bitcoin ne zaman ciddi bir artış ya da düşüş yaşasa kar elde etmiş. 2017 yılı genelinde “büyük” denilebilecek altı düzeltme yaşandı ve bu düzeltmelerde Bitcoin’in %30’dan fazla değer kaybettiği oldu. Söz konusu adresin sahibi yaşanan bu altı düzeltmenin hepsinde portföyünü büyüttü.

The 65 Percent Price Dip Has Made'Bitcoin Whales' A lot More BTC

Görsel: news.bitcoin.com

Balinalar Piyasayı Dalgalandırıyor

En varlıklı Bitcoin adreslerine baktığımızda yıllardır aynı şemanın süregeldiğini görebiliyoruz. Bu Bitcoin balinaları, zirveleri ve dipleri son derece doğru şekilde öngörebildikleri için yıllardır büyük karlar elde ediyorlar. En zengin 100 adresi şöyle bir incelediğimizde bu adreslerin çoğunun, Kasım 2017- Aralık 2017 aralığında binlerce BTC’yi elden çıkardığını görebiliyoruz. Bitcoin yatırımcıları yaşanan devasa fiyat oynaklıklarına alışkın oldukları gibi bu oynaklıklar sırasında ortaya çıkan balinaları fark etme konusunda da iyice tecrübe kazandılar. Yaşanan büyük fiyat artışlarında ve düşüşlerinde bazı yatırımcıların balinaları gözlemlediğini fark edebilirsiniz. Mesela 12 Kasım 2017’de -kripto para artış halindeyken- bazı kullanıcılar kripto para borsası Bitfinex’e 25,000 BTC’nin aktarıldığını fark ettiler.

Oldukça varlıklı sayılabilecek Bitcoin adresleri bir süredir pek çok kişinin dikkatini çeker oldu. Bazı medya kanalları, 1,000 adet Bitcoin adresinin piyasada %40’tan fazla paya sahip olduğunu varsayıyor. Bazı spekülatörler balinaların birbirleriyle iletişim halinde olduklarını ve bu şekilde piyasada oldukça sert dalgalanmalar yaratabildiklerini söylüyorlar. Multicoin Capital’ın yönetici ortaklarından olan Kyle Samani de bu fikre katılıyor ve şöyle söylüyor:

“Bence birkaç yüz kişi var. Muhtemelen hepsi birbirini arayabiliyordur ve muhtemelen aramışlardır da.”

Toplanan Veriler Yanlış Olabiliyor

Ancak geçtiğimiz baharda yayınlanan bir araştırma raporuna göre “1,000 kişinin BTC piyasasının %40’ına sahip olduğu” iddiası yanlış. Bambou Club tarafından toplanan verilere göre Bitcoin servetinin kullanıcılar arasında nasıl dağıldığını hesaplamak için kullanılan modellerin çoğu “başarısız oluyor”. Bambou Club toplanan veriler sahip, cüzdan ve adres arasındaki bağlantıyı net olarak algılayamadığı için sorun çıktığını söylüyor. Yayınlanan raporda bu üçlü arasındaki ilişkinin “illa ki 1:1:1 şeklinde olmadığı” belirtiliyor.

“Bunun anlamı şudur ki bir kişinin, yalnızca tek bir Bitcoin adresine sahip tek bir cüzdan kullandığı düşüncesi yanlıştır.” diyen Bambou Club şöyle ekliyor:

“Mesela bir insanın birden fazla Bitcoin cüzdanı olabilir. Bir cüzdanın birden fazla Bitcoin adresi olabilir. (Anonimlik için cüzdanınızı her kullandığınızda yeni bir adres oluşturmanız tavsiye edilir.) Dolayısıyla aradaki ilişki 1: Pek çok: Pek çok şeklinde olabilir.”

The 65 Percent Price Dip Has Made'Bitcoin Whales' A lot More BTC

Bambou Club verilerine göre 15 BTC’ye sahip olmak sizi %1’lik kategoriye sokuyor. (görsel: news.bitcoin.com)

Yüzde 1’de Olmak İçin 15 BTC Yetiyor

Bambou Club veri toplamak için farklı bir metot kullanarak küresel Bitcoin servetini ve küresel çapta sahip olunan Bitcoin miktarlarını ortaya çıkardı ve daha sağlıklı bir Bitcoin dağılım analizi yapabilmek adına servet dağılımının bir nevi haritasını çıkardı. Yapılan çalışmaya göre 25 milyondan fazla Bitcoin sahibi bulunuyor ve en varlıklı Bitcoin sahipleri listesinde %30’a girmek için 0.153 Bitcoin sahibi olmak yetiyor. Hatta en varlıklı Bitcoin sahipleri listesinde %1’lik kategoriye girmek için 15 BTC‘ye sahip olmak yeterli.

Bitcoin balinaları zaman içinde daha fazla Bitcoin almaya devam ediyor olsa da ana akım medyanın, Bitcoin’deki %1’lik kullanıcı kitlesinin Bitcoin piyasasının %40’ını kontrol ettiği iddiası pek doğru değil gibi. Balinaların piyasada hareketlilik yapmak için gerçekten birbirleriyle iletişim halinde olup olmadıklarını bilmiyoruz. Sonuçta ben balina değilim, ne bileyim… Ancak seneler içinde piyasada yaşanan dalgalanmalara baktığımızda -özellikle de yakın zamanda yaşanan %65’lik düşüşe- balinaların sahip oldukları Bitcoin miktarlarını daha da arttırdıklarını söyleyebiliriz.

Kaynak: bitcoin.com

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.