verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitfinex Dolandırıcılık Suçlamalarını Reddetti

8 Nisan’da size sunduğumuz haberde Polonyalı savcıların az bilinen bir bankanın, biri Bitfinex‘e ait olduğu düşünülen iki hesabındaki toplam 400 milyon euro’ya el koyduğunu yazmıştık. Polonya medyasında şüpheler, el koyulan paranın suçlular tarafından Bitfinex borsası ve bağlı olduğu hesaplar aracılığıyla kriptoya çevrilmesiyle işleyen bir uluslararası kara para aklama ve dolandırıcılık olduğu yönünde.

Söylentiler bu paraların uyuşturucu kaçakçılığına ağına akıtıldığı yönünde ilerlerken el koymanın öncesindeki hafta bir Bitfinex kullanıcısının Polonya polisi tarafından sorguya çekildiğinin açığa çıkması suları iyice bulandırdı.

Bitfinex’in Reddit başlığındaki bir admin iddialar hakkında ilk kez konuştu:

”Bunlar doğru değil ve Bitfinex olan bitenden etkilenmedi. Günün ilerleyen dakikalarında resmi bir açıklama getireceğiz.”

Yayın saati itibariyle resmi açıklama henüz gelmedi fakat Bitfinex haber yayıncılarına bizzat ulaşarak suçlamaların farkında olduğunu ve bunları reddettiğini açıkladı.

”Geçen birkaç saat içerisinde Polonya medyası tarafından yayınlanan haberlerin ışığında yapılan suçlamaların farkındayız. Bitfinex bunların doğru olmadığını ve operasyonlarının bu söylentilerden etkilenmediğini belirtmektedir. Bitfinex dünya lideri bir kripto para borsası olmaktan ve bu potansiyelin dünya çapındaki otoriteler ve düzenleyici kurumlarla sıkı bir uyum içerisinde olmasından gurur duymaktadır. ”

Bitfinex ve kardeş firması Tether Aralık ayında açıklanmayan sebeplerden dolayı ABD mahkemesine çağrı davetiyesi almışlardı. Bankacılık sistemlerinin şeffaflığına dair her zaman var olan endişeler de U.S. Wells Fargo & Co.’nun muhabir banka olarak çalışmayı reddetmesinden bu yana iyice artmıştı.

İtibarını savunmak isteyen Bitfinex akabinde hukuki yollara başvuracağını söyledi fakat bu ancak boş bir tehdit olarak kaldı. Bu yılın başlarında Tether’ın bir üçüncü taraf denetim şirketiyle bağını koparma kararı alması, kripto camiasındaki endişeleri iyice ateşledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment