Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Cboe ve Coinbase Bitcoin Başvuruları İçin Resmen Anlaştı, Hisse Fiyatı Sert Yükseldi!

ABD’li borsa operatörü Cboe, spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) başvurularını birlikte yürütmek üzere dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase ile resmen anlaştı.

Cboe ve Coinbase cephesinden beklenen açıklama geldi. Cboe, içlerinde dünya devi Fidelity’nin de yer aldığı 5 farklı spot Bitcoin ETF başvurusu için gözetim partneri olarak ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase ile anlaştığını duyurdu. Anlaşmanın ardından Coinbase hisseleri bir gün içerisinde %15 değer kazandı.

Anlaşmada adı geçen ETF başvuruları arasında Wise Origin Bitcoin Trust, WisdomTree Bitcoin Trust, VanEck Bitcoin Trust, Invesco Galaxy Bitcoin ETF ve ARK 21Shares yer aldı.

Cboe ve Coinbase arasındaki anlaşma duyurusu kripto para piyasası tarafından bir süredir bekleniyordu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ilk başvuruları yetersiz bulup geri çevirmesi üzerine harekete geçen dev şirketler, 1 Temmuz’da Coinbase’i gözetim ve paylaşım için yetkilendirdiklerini duyurmuş ve başvurularını güncellemişti.

Benzer bir anlaşma geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock ve Coinbase arasında sağlanmıştı. SEC’nin ilk başvuruları geri çevirmesi üzerine revize edilmiş bir başvuru hazırlayan BlackRock, gözetim partneri olarak Coinbase’i tercih etmiş fakat güncellenen başvuru Cboe tarafından değil Nasdaq aracılığıyla yapılmıştı.

Nasdaq verilerine göre Coinbase hisseleri 11 Temmuz günü %15 yükseliş sergileyerek 80,49 dolar seviyesinden 92,32 dolara ulaştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!