Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çin TikTok’u Bitcoin Hamlesinde Geri Adım Attı: Bir Gün Sonra Kaldırdı!

Yüz milyonlarca kullanıcısı ile dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan TikTok’un Çin versiyonu Douyin, getirdiği Bitcoin (BTC) entegrasyonunu kısa sürede kaldırdı.

Douyin yakın zamanda yayınladığı güncelleme ile birlikte platforma entegre ettiği Bitcoin fiyat verilerini, kısa süre içerisinde devre dışı bıraktı. Ayrıca platform, devre dışı bırakılan özelliği denemek isteyen kullanıcıları kripto para yatırımları konusunda uyarmaya başladı.

Devre dışı bırakılan özellik kapsamında, kullanıcılar arama çubuğuna “Bitcoin” yazarak günün en yüksek ve düşük fiyatının yanı sıra mevcut günün açılış ve bir önceki günün kapanış verilerine erişebiliyordu.

Özelliğin yayınlandığı zaman da ülkenin politik tutumuna aşina aktörler tarafından yayından kaldırılabileceği ihtimali göz önünde bulundurulsa da bu kadar hızlı kaldırılmasına Çin hükümetine yapılmış herhangi bir şikayetin sebep olmuş olabileceği düşünülüyor.

Ayrıca platform mevcut durumda bu özelliği test etmek isteyen kullanıcıları, şikayet ihtimallerini destekler nitelikte şu ifadelerle karşılıyor:

İlgili ulusal düzenlemelere göre resmi olmayan sanal para birimleri, yasal ödeme aracıyla aynı statüde değildir. Lütfen dikkatli bir şekilde yatırım yapın.

Yakın geçmişte Elon Musk’ın satın aldığı sosyal medya platformu Twitter da Bitcoin’in yanı sıra pek çok diğer kripto para biriminin fiyat verisini platformuna entegre etmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!