verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

DeFi Saldırganı 200 Milyonluk Fonu İade Etti, Bu Altcoin Yükselişe Geçti!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Euler Finance’den 200 milyon dolarlık kripto para çalan saldırganın fonların tamamına yakınını iade etmesi ile birlikte EUL fiyatı %20’nin üzerinde yükseliş yaşadı.

Euler Finance saldırganı, geriye kalan ve kurtarılabilir fon olarak tanımlanan 31 milyon doların iadesini gerçekleştirdi. Saldırgan,13 Mart tarihinde protokole ait likidite havuzlarından 197 milyon dolar değerinde Lido Staked Ether (STETH), USD Coin (USDC)Wrapped Bitcoin (WBTC) ve DAI çalmıştı.

Söz konusu son iade işlemi, yaklaşık 19 milyon dolar değerinde 10.580 Ethereum (ETH) ve 12  milyon DAI olarak 3 farklı işlemde gerçekleştirildi.

Euler Finance ekibine göre bu işlemler ile iade edilen fonların toplam değeri 177 milyon doların üzerine çıktı. Ekip gelişmelerin ardından paylaştığı bir sosyal medya gönderisinde, başarıyla gerçekleşen iade işlemini teyit etti:

Başarılı müzakerelerin ardından, 13 Mart’ta Euler protokolünden çalınan kurtarılabilir fonların tamamı, istismarcı tarafından başarıyla iade edildi. Kurtarma çalışmaları bu son iadeyle birlikte sonlandırıldı.

Saldırının ardından ciddi bir düşüş yaşayan Euler Finance’in yerel token’ı EUL da saldırgan tarafından fonların neredeyse tamamının iade edilmesinden olumlu etkilendi. CoinGecko verilerine göre EUL, haber akışı ile birlikte sert bir yükseliş yaşadı. EUL, 3,35 dolar seviyesinden %21 yükseliş sergileyerek 4,08 dolara yükseldi. EUL, haberin kaleme alındığı esnada 3,96 dolardan alıcı buluyor.

Öte yandan süreç boyunca parça parça iadeler gerçekleştiren saldırgan, ilk iade işlemini 18 Mart tarihinde yapmış ve protokole ait cüzdanlara 5,4 milyon dolar değerinde 3.000 ETH göndermişti. On-chain verilerine göre saldırgan ayrıca ele geçirdiği varlıkların 4 milyon dolarlık kısmını 16 Mart tarihinde Ethereum mikseri Tornado Cash‘e aktarmıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!