verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

E-Devlet’te Blockchain Dönemi: Yeni Dijital Kimlik Uygulaması Geliyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yakın zamanda blockchain teknolojisinin ülkenin dijital vatandaşlık platformu E-Devlet’e entegre edileceğini duyurdu.

Fuat Oktay 1 Ocak 2023 tarihinde yapılan Dijital Türkiye 2023 1. Toplantısı açılış konuşmasında, içinde bulunduğumuz yıl boyunca ülkenin dijital vatandaşlık platformu E-Devlet’e getirilecek yeniliklerin tartışılması ve planlanması için toplanıldığı belirtti. Oktay, platforma getirilecek birçok yeniliğin yanı sıra blockchain tabanlı bir dijital kimlik projesinin de hayata geçirileceğini açıkladı.

Oktay açıklamalarında, kamu hizmetlerinin kolaylaştırılması için yapılan çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek blockchain tabanlı dijital kimlik projesinin bu alanda geliştirilen son projelerden biri olduğunu dile getirdi. Oktay konu ile ilgili şu ifadelerde bulundu:

E-Devlet’te yeni bir devrim olacak blockchain tabanlı bir giriş sistemi olan “Dijital Kimliği” getiriyoruz. E-Cüzdan uygulaması aracılığıyla vatandaşlarımız blockchain üzerinde oluşturulmuş dijital kimlikleri ile E-Devlet’e girebilecek.

Uzmanlara göre Türkiye, son zamanlarda kripto para sektörü ve blockchain teknolojisi üzerinde hummalı bir çalışma sürdürüyor. Geçtiğimiz günler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Dijital Türk Lirası ile ilk ödeme işlemlerinin gerçekleştirildiğini duyurmuş ve yakın zamanda ilk testlerin sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacağını açıklamıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!