verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

El Salvador Halkının Neredeyse Yüzde 80’i Bitcoin (BTC) Projesinden Rahatsız -Anket

El Salvador’da yapılan bir anketi neredeyse halkın tamamına yakınının Başkan Nayib Bukele’nin Bitcoin (BTC) sevdasından rahatsız olduğunu ortaya koydu. 

Jose Canas Central American University tarafından yakın tarihte yayınlanan bir kamuoyu anketine göre El Salvador vatandaşlarının büyük bir bölümü, kamu kaynaklarının Bitcoin yatırımlarına harcanmasını desteklemiyor.

Yapılan ankette katılımcıların %77,1‘i kamu kaynaklarının Bitcoin yatırımları için harcanmasını desteklemediklerini belirtti. Ayrıca katılımcıların yalnızca %24,4‘ü ödemelerde aktif olarak Bitcoin kullandığını ifade etti.

Katılımcıların %95’i Bitcoin’in yasal ihale haline gelmesinden bu yana ekonomik durumun aynı kaldığını veya daha da kötüleştiğini ifade etti. Ülke bugüne kadar Bitcoin yatırımlarından ortalama 56 milyon dolar zarar etti.

Kendisini “En Havalı Diktatör” olarak tanımlayan Nayib Bukele’nin Bitcoin yatırımları uzun süredir El Salvador halkı tarafından onaylanmıyordu. IMF ve birçok küresel finans kuruluşundan Bitcoin yatırımlarından vazgeçmesine dair uyarı alan Nayib Bukele, ülkenin finansal gücünü göstermek için 1,6 milyar dolarlık dış borcu vadesinden önce ödeme çalışmalarına başlamıştı. Ancak küresel kredi kuruluşu Fitch, Nayib Bukele’nin bu hamlesinin zaten zayıf olan El Salvador ekonomisini iyice kırılgan hale getireceğini öne sürmüştü.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!