verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

El Salvador’da Bitcoin Tartışması Büyüyor: Devlet Bankası BTC Alımlarıyla İlgili Bilgi Paylaşımını Reddetti

Bir sivil toplum örgütünün El Salvador Kalkınma Bankası’na (BANDESAL) ülkenin Bitcoin (BTC) alımlarıyla alakalı yolladığı bilgi talebi ikinci kez reddedildi.

El Salvador Yolsuzlukla Mücadele ve Hukuk Danışmanlığı Merkezi (ALAC) 31 Ekim tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı gönderide, BANDESAL’ın kamu kaynakları kullanılarak yapılan Bitcoin alımları hakkında bilgi vermeyi reddettiğini açıkladı. ALAC, yaptığı açıklamayı BANDESAL’ın göndermiş olduğu cevap metnine dayandırdı. Açıklamaya göre BANDESAL, ülkenin Bitcoin alımlarının gizli bilgi olduğunu belirterek bilgi talebini reddetti.

El Salvador rezervi bugüne kadar 2.301 Bitcoin satın aldı ve bu alımların tamamı ülkenin Cumhurbaşkanı Nayib Bukele tarafından sosyal medya aracılığıyla halka ve dünyanın kalanına duyuruldu. Ancak El Salvador halkının kamu kaynakları kullanılarak yapılan bu yatırımlara dair öğrenebildikleri Cumhurbaşkanının paylaşımları ile sınırlıydı. Bunun üzerine bir sivil toplum örgütü olan ALAC, ülkenin Bitcoin alımlarını yürüttüğü banka olarak bilinen BANDESAL’a yatırımlar hakkında bilgi talebinde bulundu. Ancak BANDESAL yatırımların gizli bilgi olduğunu öne sürerek açıklama yapmayı reddetti.

ALAC, paylaşımlarında kamu kaynakları kullanılarak yapılan yatırımlara ilişkin halkın bilgi edinme hakkının kısıtladığı gerekçesiyle BANDESAL’ı eleştirdi.

Halkın büyük bir çoğunluğunun Bitcoin’e olan inancını kaybetmesinin ardından BANDESAL, Bitcoin’in dolara çevrilebilirliğini halka garanti etmek adına 150 milyon dolarlık bir güven fonu yarattığını duyurdu. Her ne kadar Başkan Bukele, Bitcoin’in geleceğine inansa da yakın zamanda El Salvador’da düzenlenen bir anket halkın %80’inin kendisiyle aynı fikirde olmadığını gösteriyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!