Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ethereum ETF Beklentileri Ayıları Terste Yakaladı: 15 Milyon Dolar Kayıp!

Ethereum (ETH) tarafında yaşanan beklentiler fiyatı yukarı yönlü hareketlendirirken short (kısa) yönlü pozisyon alan yatırımcılar milyonlarca dolar kaybetti.

ABD’deki ilk vadeli Ethereum ETF işlemlerinin önümüzdeki hafta başlayabileceğine dair söylentiler Ethereum fiyatında kayda değer bir yükselişi tetikledi. Yükseliş ile birlikte ayılar terste kalırken 15 milyon dolarlık short pozisyon tasfiye oldu.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas 28 Eylül günü yaptığı bir açıklamada, ilk vadeli Ethereum ETF’inin ekim ayının başında onaylanma ihtimalinin %90 olduğunu söylemişti. Söz konusu yorumların ve beklentilerin bu yükselişi tetiklediği düşünülüyor.

On-chain analiz platformu Coinglass tarafından sağlanan veriler, Ethereum vadeli işlemlerinde short (kısa) yönlü pozisyonu olan traderlar toplamda 15 milyon dolar kayıp yaşadığını gözler önüne serdi.

Ethereum vadeli işlemlerinde 28 Eylül Perşembe günü yaşanan tasfiyelerin %85’lik kısmını “short” pozisyonlar oluşturdu.

Yapılan açıklamalar ile birlikte Ethereum fiyatı Bitcoin’e (BTC) kıyasla daha iyi bir performans sergiledi. Ethereum son 5 günlük periyotta Bitcoin’e karşı %4’ten fazla yükseliş yaşadı. 

K33 Research analistleri, Ethereum’un yaklaşık 1 yıldır Bitcoin’den daha kötü performans sergilediğine yer verilirken ekim ayında vadeli Ethereum ETF onayı gelmesi halinde trendinin yukarı yönlü değişebileceğini belirtmişti.

Bu ifadeler ile birlikte Ethereum’un Bitcoin karşısında yükselişe geçmesi daha büyük bir yükselişin geliyor olabileceğini akıllara getirdi. Bitcoin gerileme yaşarken Ethereum daha büyük düşüş yaşamış, yükselişlerde hep geri planda kalmıştı. Vadeli Ethereum ETF onayı ile birlikte trendin tersine dönerek büyük yükselişin başlayacağı düşünülüyor.

CoinGecko verilerine göre vadeli Ethereum ETF’inin listelenmesine yönelik beklentiler Ethereum’un son 3 gün içerisinde yaşadığı bu %6’lık yükselişle 1.580 dolar bandından 1.684 dolara kadar ulaştı. Aynı süre zarfında Bitcoin sadece %2,5’lik yükseliş performansı sergileyebildi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!