Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FBI’dan Kırmızı Alarm: Bitcoin’de 40 Milyon Dolarlık Satış Gelebilir!

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Kuzey Koreli hacker gruplarının çaldığı Bitcoinlerin (BTC) potansiyel satışına karşı kripto para şirketlerini uyardı.

FBI 22 Ağustos tarihinde resmi web sitesi üzerinden yayınladığı gönderide, Kuzey Kore’ye bağlı oldukları bilinen hacker ve dolandırıcı grupları TraderTraitor’a bağlı Lazarus Group ve APT38’i son 24 saattir takip ettiklerini belirtti. FBI, bu grupların 40 milyon dolardan fazla değere sahip 1.580 BTC satma hazırlığı içerisinde olduklarını düşündüğünü ifade etti. FBI ayrıca kripto para borsalarına bu doğrultuda dikkatli davranmaları yönünde uyarıda bulundu.

Yayınlanan belgede, Lazarus ve APT38’e ait olduğu tespit edilen 6 farklı kripto para cüzdanı adresi verildi. FBI ilgili şirketlerin bu adresleri incelemesi, doğrudan veya dolaylı olarak bu adreslerle bağlantılı olan işlemlere karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini vurguladı.

Kuzey Koreli bu grupların genellikle kimlik avı saldırısı yöntemini kullandığı aktarıldı. Gruplar bu yöntemle şirketlerin Bilgi Teknolojisi çalışanlarını zararlı yazılımlar indirmeye teşvik ederek önemli bilgilere erişim elde ediyorlar. FBI, Lazarus ve APT38’in Kuzey Kore rejimine finansal kaynak sağlamak için bu saldırıları gerçekleştirdiğini belirtti.

FBI geçmişte saldırganların kripto para cüzdanı Atomic Wallet’tan 100 milyon dolar ve Coinspaid’den 37 milyon dolar çaldığını söyledi. Saldırganların yaptığı son hırsızlık ise geçtiğimiz temmuz ayında kripto ödeme sağlayıcısı Alphapo’dan çaldıkları 60 milyon dolar değerindeki kripto para olmuştu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!