Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FED Başkanı Corona Virüsünün Riskinden Bahsetti

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell birkaç saat önce Corona Virüsü ile ilgili bir açıklama yaptı. Corona Virüsünü yakından takip ettiklerini belirten Powell, bu virüsün ekonomik risklerine değindi.

Piyasalarda Düşüş

Çin’den çıkan Corona Virüsü günümüzde birçok ülkeye yayılmış durumda. Bu salgının henüz kontrol altına alınamamış olması birçok kişiyi panik haline soktu.

Küresel piyasaların son bir hafta içerisindeki durumuna baktığımızda Corona Virüsün ne kadar paniğe yol açtığını görebiliyoruz. Son birkaç gün içerisinde BIST 100, Dow Jones, Nikkei 125 gibi endeksler ciddi miktarda puan kaybettiler.

Kripto para piyasasına da yansıyan bu düşüş yalnızca hisse fiyatlarını etkilemekle kalmadı, altın fiyatını da etkilemeye başladı. Genelde güvenli liman olarak adlandırılan altın da geçtiğimiz gün itibarıyla gerilemeye başladı.

ABD Ekonomisi

ABD’deki hisse piyasaları son bir hafta içerisinde tarihin en sert düşüşlerinden birini yaşadı. S&P 500 yalnızca bir hafta içerisinde yüzde 15 oranında değer kaybetti ki bu piyasadan trilyonlarca dolar paranın silindiği anlamına geliyor.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell bu olayın ardından ekonominin mevcut durumuyla ilgili bir açıklama yaptı. “ABD ekonomisinin temellerinin hala sağlam olduğunu” vurgulayan Powell şunları söyledi:

.Korona Virüsünün ekonomimize karşı barındırdığı riskler değişkenlik gösterebilir. Merkez Bankası olarak gelişmeleri ve bunların ekonomiyi nasıl etkileyebileceğini yakından takip ediyoruz. Ekonomimizi desteklemek için elimizdeki araçları kullanacak ve uygun adımları atacağız.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment